avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate valia10_77

Activitate valia10_77

Discuție Taxa adaugata
La inceputul lui 2010 am achitat integral impozitul pe casa si masina.M-am incadrat in prima transa de achitare.Zilele trecute am primit o somatie de la Financiar prin care mi se comunica ca am o restanta de platit la auto de 218 lei.Am fost si mi s-a spus ca prin luna iunie ( eu achitasem impozitul in martie ) s-a majorat impozitul la masinile cu capacitate mai mare de 15oo.Intrebarea mea este daca e legal sa mi se perceapa aceasta diferenta,tinand cont ca majoararea nu s-a facut ianinte de achitarea impozitului.Am vreo sansa sa scap de neplata,sau nu?Multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor raspunde.
Buna ziua!In anul 2009 am apelat prin posta la o societate pentru a primi pliante legat de gradinarit.La prima expediere firma respectiva se angaja sa-mi trimita bonus si un set de genti,totul contra sumei de 10 lei.A sosit expeditia respectiva,am achitat si la o perioada scurta de timp am plecat in concediu.Cand am revenit,am avut surpriza neplacuta sa constat ca prin posta primisem documente de plata pentru alte pliante trimise de ei.Mentionez ca nu am gasit si acele pliante pentru care mi se solicita plata.Am refuzat si inapoiat plicul respectiv,ei continuand sa-mi trimita formulare de plata pe care eu nu m-am mai obosit sa le inapoiez.Azi,am primit un plic de la recuperatori,prin care sunt somata sa achit acea suma,plus penalitati de intarziere,plus taxa ptr.recuperatori,adica 37,99 lei.Suma nu este o avere,dar tinand cont ca nu o datorez,nu as vrea s-o achit.Mentionez ca tot ce societatea respectiva expediaza catre clienti reprezinta simple trimiteri postale ( nu recomandate,nu colete,nu scrisori cu valoare ),deci nu am semnat nicaieri pentru primirea lor.Nu au nici o dovada ca ei au trimis acele pliante,si nu au nici o dovada ca eu as fi primit asa ceva.Va rog sa- mi spuneti daca refuzul meu de a achita suma respectiva poate avea urmari grave,sau trebuie sa ma judec cu ei pentru acea suma derizorie?Va multumesc!