avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate athosel

Activitate athosel

Buna ziua,

M-am hotarat sa cumpar un autoturism second-hand inmatriculat in Bucuresti.
Problema este ca proprietarul este plecat din tara si va trebui sa trimita o imputernicire pentru a face contractul de vanzare-cumparare.
Intrebarea este daca eu pot imputernici pe cineva care sa semneze in locul meu acel contract in cazul in care nu voi fi disponibil in acel moment?

Imputernicirea aceasta se poate face la notar?

Si acest contract de vanzare-cumparare unde se face? Este prima data cand cumpar un autoturism second-hand si nu prea stiu pasii ce trebuiesc urmati.

Multumesc.
Răspuns la discuția Imputernicire vanzare auto
Multumesc pentru raspunsul rapid!

Dar cum se poate rezolva mai repede de 3 saptamani?
Se poate duce proprietarul la un notar in tara respectiva? Cum poate trimite actul facut acolo? Are vreo valoare daca este scanat sau prin fax?
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un autoturism al carui proprietar este plecat din tara, dar din pacate nu a facut imputernicire pentru a-l putea vinde altcineva.
Cum pot rezolva aceasta situatie?
Proprietarul spune ca se intoarce peste 3 saptamani, iar pana atunci cunostinta lui din tara care se ocupa cu vanzarea masinii mi-a spus ca mi-o poata da in folosinta daca o platesc. Iar dupa 3 saptamani ne putem vedea sa facem actele.
Exista vreo metoda legala de a face schimbul acesta de bani/masina? Se poate face prin notar, doar ca sa capete putina incredere?

Multumesc.
Laptopul nu avea nicio problema de tip software, ci numai hardware, de inlocuit tastatura si altele minore, tocmai de aceea datele au ramas pe hard si erau protejate prin parola de sistemul de operare, dar m-au pus sa-mi scot parola.

Clientii inca nu au vazut ca exista acea copie online. Si sper sa o rezolv pana sa observe acest lucru pentru a nu intra si in alte necazuri.

Voi merge luni la firma care asigura service-ul si ma voi interesa cine s-a ocupat de reparatia laptopului, poate exista vreo legatura cu acel tip din Resita.

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Inca ceva.. In conditiile de garantie si service, magazinul spune ca nu se face responsabil de pierderea datele pe timpul cat laptopul se afla la ei. Dar eu zic ca datele nu s-au pierdut, practic le-au facut publice.

Deci pe cine ar trebui sa reclam? Pe cei care se ocupa de service intai si apoi pe cel in cauza care mi-a accesat si publicat datele?

Acele site-uri care sunt pe laptop sunt site-uri ale clientilor mei, site-uri care exista deja pe internet si nu as vrea sa observe acestia ca mai exista o copie ca al lor. Practic ar putea sa ma reclame ca am mai vandut site-ul inca o data, fapt de care nu ma injosesc in acest hal.

O sa iau legatura cu dvs luni, va multumesc pentru mesaj.

DRAGOS
Buna ziua,

Am urmatoarea problema.
Sunt web developer, am un laptop care s-a defectat, si fiind in garantie l-am dus la service. In el aveam toate proiectele la care am lucrat, cat si documente personale. Sistemul de operare era protejat prin parola, dar la service mi s-a spus sa dezactivez parola pentru a putea remedia defectele.
Dupa cateva zile, conturile de email au fost blocate, mi-au fost schimbate parolele. A trebuie sa contactez pe cei de la Yahoo pentru a imi debloca email-ul.
Apoi, ieri mai precis, am gasit un site care mi-a fost furat din acel laptop. Si cea mai tare chestie e ca proprietarul site-ului ma cauta pentru a-l ajuta cu o problema pe acel site, fara sa stie ca eu sunt proprietarul scriptului, sau din prostie, crezand ca nu-mi dau seama. Doar a schimbat cateva imagini, in rest site-ul este acelasi.
El zice ca l-a cumparat de la cineva, chestii pe care nu le cred. Ba chiar a inceput sa-si bata joc de mine.
Am IP-ul lui cu care a accesat chiar conturile mele de email, deci el este cel care mi-a schimbat parolele si care mi-a publicat proiectul pe internet.

As vrea sa-mi dati un sfat sa stiu cum sa procedez. Vreau neaparat sa fac plangere la Politie impotriva acestuia, am toate datele despre el, adresa, nr de tel.
Nu stiu sigur daca lucreaza la firma care se ocupa de service-ul laptopului, dar ma voi duce si la ei si voi afla. Laptopul l-am dus in Bucuresti la service, iar tipul care mi-a accesat datele este din Resita.

Imi puteti spune unde sa ma duc si pe cine sa reclam? Pot sa le fac reclamatie celor care se ocupa de service?
Am proiecte de mii de euro in acel laptop si vreau sa stiu daca le pot cere sa-mi plateasca daune.

Multumesc,
DRAGOS