avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate Mr. Brightside

Activitate Mr. Brightside

Răspuns la discuția Ce suspenda preavizul?
Concediul de odihna nu o consider o varianta, mai ales ca in preaviz poti absenta 4 ore/zi. Oricum intrbarea este legata de evenimentele speciale din viata angajatului - nasterea unui copil, in cazul de fata.
Bun gasit!
Doresc sa aflu ce se intampla daca in timpul previzului se naste copilul. Se suspenda preavizul cu cele 5 zile cuvenite tatalui la astfel de evenimente?
Stiu ca un concediu medical suspenda preavizul. Mai sunt si alte variante pentru ca preavizul sa fie suspendat?
Va multumesc!
Bun gasit!
Doresc sa-mi iau concediul de crestere a copilului in calitate de viitor tata.
M-am interesat astazi la Primarie, si nu prea m-am lamurit cu privire la cele 42 de zile de dupa nasterea copilului.
Eu am inteles, citind legea - era un punct b), ca am dreptul chiar incepand din a II-a zi dupa nasterea copilului. Eu ca tata nu pot sa-mi iau postnatal, dar functionarele mi-au spus ca nu pot depune salariul decat dupa cele 42 de zile. Mi-au spus ca ar exista niste norme care specifica asa ceva, dar nu au gasit sa-mi arate. Cert este ca asta e cutuma, si nu stiu daca e ok sau nu.
Daca ma poate lamuri cineva, as aprecia.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Interpretare calcul CIC
Multumesc pentru raspuns!
Sper sa nu fie probleme.

O zi placuta!
Bun gasit!
Lucrez cu norma intreaga ca angajat, la o societate comerciala, si cu 2 ore la o alta. La cea de-a II-a imi platesc si imi sunt platite contributiile sociale, conform veniturilor realizate.
Intentionez sa raman in CIC odata cu nasterea copilului nostru.
1.Vreau sa stiu daca ar trebui sa am emotii la calcularea indemnizatiei pt. cresterea copilului. Se poate interpreta legea altfel, astfel incat sa nu se tina cont de ambele venituri. Poate vreun functionar al primariei sa inteleaga altceva?
2.Cand va trebui sa depun dosarul la Primarie, avand in vedere ca aplica tatal si nu mama. Nu inteleg exact din lege care este treaba cu cele 40 de zile in cazul in care tatal aplica pentru CIC.

Va multumesc!
Bun gasit!
Postul meu s-a restructurat. S-a dat o hartie din partea conducerii catre toata lumea, printre care si eu. Nu am semnat nimic cum ca am luat la cunostinta, ci doar am citit. Mi s-a propus o noua pozitie, mai proasta si pe bani mai putini.
Va cer sfatul, caci nu stiu ce ar trebui facut. Trebuie sa accept, ca altfel nu se poate? Daca nu accept se considera acea decizie ca si preaviz? Daca nu accept mai beneficiez de somaj?
Este legal ce au facut ei?
Multumesc!
Multumesc!
Bun gasit!
Vreau sa stiu daca imi trebuiesc documente suplimentare cand voi pleca cu masina proprietate a firmei pe teritoriul UE(numele firmei apare la proprietar in talon).Stie cineva daca trebuie vreo imputernicire de la firma pentru sofer? In ce limba trebuie facuta , in caz ca e necesara?
Multumesc!
Buna seara!
Ce poate cere un angajat sau mai bine zis ce dreturi are in momentul in care se casatoreste. Cum se procedeaza? Cand trebuie anuntat angajatorul?
Multumesc!
Buna ziua!
Am 2 contracte de munca. Unul cu 8 ore si unul cu 2 ore. Ce se intampla cand sunt disponibilizat de la cel cu 8 ore. Teoretic as putea sa primesc indemnizatie de somaj, dar practic se poate? Caci am o sursa de venit. Cea cu 2 ore. La 2 ore am venitul mai mare decat ce mi s-ar cuveni ca indemnizatie de somaj pentru pierderea celui de 8 ore.
As aprecia daca ma poate lamuri cineva ce e de facut.
Multumesc!