avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate coldteam

Activitate coldteam

argumenteaza ca va creste volumul de lucru. cererea am facut-o in 09.08.10
lucrez la o firma italiana din 15 decembrie 2009,
am dreptul la 1,7 zile de concediu in fiecare luna, pana acum mi-am luat 10 zile de concediu. As mai avea in jur de 4. As dori sa imi iau 6 zile de concediu chiar si fara plata, dar angajatorul nu vrea sa mi le acorde....care ar fi posibilitatea sa iau aceste zile de concediu conform legii....concediu din 07.09-14.09, 6 zile lucratoare.
Pe baza acestui articol din codul muncii pot sa imi iau concediu ? Art. 148. [concediul fără plată]
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Sau ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa imi iau acest concediu.... Concediul de odihna (cele 10 zile) le-am folosit ca voluntar intr-o tabara de copii si acum vreau sa merg sa ma relaxez, iar angajatorul nu ma lasa
Si varianta cu un act care sa imipermita sa construiesc acuma pe numele meu si cand va muri sa trec pe mine?( e mai ieftina decat donatia acum cat traieste?Multumesc mult de ajutor.
in ce sens va deveni mai scumpa dupa moartea bunicului?
adica daca mi-o doneaza acuma va mai trebui sa fac acte dupa acea?
Si varianta cu un act care sa imipermita sa construiesc acuma pe numele meu si cand va muri sa trec pe mine?( e mai ieftina decat donatia acum cat traieste?Multumesc mult de ajutor.
pe mine nu ma intereseaza neaparat cea mai sigura...ci cea mai ieftina.....
bun.....dar contractu de vanzare ...e mai ieftin decat donatia....?
pe mine ma intereseaza inca tot cea mai ieftina varianta.....
se poate face un act prin care bunicul sa imi dea dreptu sa imi construiesc casa pe numele meu...iar cand moare el sa imi ramana mie?
bun.....dar contractu de vanzare ...e mai ieftin decat donatia....?
pe mine ma intereseaza inca tot cea mai ieftina varianta.....
se poate face un act prin care bunicul sa imi dea dreptu sa imi construiesc casa pe numele meu...iar cand moare el sa imi ramana mie?
Buna, si multumesc anticipat pt ajutor. In primul rand vreau sa va spun ca ma intereseaza cea mai ieftina varianta.
Bunicul meu are o casa (si terenul pe care este construita)pe care vrea sa mi-o dea mie ca sa imi construiesco alta casa.
Mai am un frate si mama mea( fica bunicului) care nu sunt impotriva sa primesc eu terenul cu casa.Care este varianta cea mai ieftina sa intru in posesia lui (fie acuma fie dupa ce moare bunicul) ca sa pot sa construiesc.
Eu stiu de 2 variante -donatie si mostenire cu uzufruct(sau ceva de genul nu stiu neaparat denumirea corecta).
Din cate am inteles donatia costa la nota, este mai scump cu mult decat un act de mostenire?
Terenul+casa este in jur de 500mp.
Care arfi cea mai ieftina si mai buna varianta?