avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate gherghisandorina

Activitate gherghisandorina

Buna seara! As avea cateva nelamuriri si sper ca un consultant sa ma ajute in aceste privinta! Am 2 cunostinte care vor sa plece in austria printr-o agentie intermediara din romania ( este agentie recrutare forta munca in strainatate). Ce-i intereseaza pe respectivii sunt pasii de urmat in acest proces, asta pt a evita o eventuala "teapa". Tb sa vada dc agentia este inegistrata la itm sau nu stiu. Va rog mult dati-mi toate detaliile referitor la acest lucru cu plecatul in strainatate. Ast rasp Dvs cat se poate de repede ! Multumesc anticipat
inca o data va deranjez cu o alta intrebare care nu-mi da pace....retributia de care dvs mi-ati pomenit trebuie sa fie la cel putin minimum pe economie in decursul lunii respective pe care eu trebuie sa iau ? , avand in vedere ca nu este nimic specificat de genu asta in contract ( ci doar pur si simplu comisionare ) , sau isi stabileste pur si simplu agentia cat imi da ? cu asta sunt eu nelamurita....:)) ast rasp dvs multumesc
va multumesc mult de tot....si eu sper fie in regula...dc e pt orice nelamurire pot sa apelez la dvs d-nul jurist clement ! va multumesc inca o data si o zi cat mai superba!!!
buna ziua! as vrea si eu sa mentionez faptul ca recent am incheiat un contrat de colanborare ( mai exact contract de reprezentare - cum de fapt scrie pe el ) in domeniul de activitate media ...si sunt tare nelamurita cu cateva articole din prezentul contract. si as vrea sa ma lamuriti si pe mine cat se poate de repede. Pt inceput va pot spune ca respectivul contract a fost semnat in 2 exemplare la care unul a ramas la agentie si unul la mine....a fost incheiat pe o perioada determinata de 12 luni....la articolul de raspunderea contractului sunt nelamurita cu urmatoarele , citez : " din veniturile realizate prin executarea contractelor incheiate de agentie pe seama beneficiarului acesta din urma va depune intr-un cont la vedere purtator de dobanda suma de 0 % din valoarea fiecarui contract incheiat si executat pentru constituirea de garantii "....efectiv eu nu ma inteles aceasta litera din articol...va rog mult lamuriti-ma si pe mine. Mai vreau sa sublieniez faptul ca in acest contract de colaborare nu mi se specifica exactamente procentul de comisionare care imi revine, ci doar procentul pe care eu ( beneficiarul ) trebuie sa-l dau agentiei in urma semnarii unor contracte cu alti terti , citez : " beneficiarul are obligatia sa achite agentiei comisionul de 30 % net din valoarea fiecarui contrat incheiat de agentie in numele si pe seama beneficiarului ".... si eu revin cu urmatoare intrebare : este normal asa ceva ?...ca sa nu mai spun ca am dat si o taxa de 200 de ron pentru un album foto profesional, asa cum am fost informata initial de cei de la agentie...ca asta ar fi 1 start de a intra in televiziune ( de a realiza un album foto ). multumesc...sper sa ma fi facut destul de inteleasa si explicita...si ast rasp dvs ...va implor...
30.01.2010 pierdut acte : buletin, certificat nastere, contract de amanet, carduri de banci. Ma intereseaza in cat timp le pot declara nule? si cum se procedeaza pt fiecare categorie de act in parte ca sa declar nul? multumesc anticipat !!!! ajutati-ma va rog urgent!!!!
buna ziua!!!! cu tot respectul m-ar interesa si pe mine dc in urma unei amenzi primite cei care stau la domiciuliul care-mi este prescris nu7 poate plati impozitul la casa.... de ce? ast rasp dvs urgent.....multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția se putea C.I.M. ???????
pai nu am semnat absolut nimic pentru banii pe care ii primisem initial
Răspuns la discuția se putea C.I.M. ???????
mda..., multumesc mult pt raspunsul dvs, dar eu si colega mea i-am pus inca de la inceput conditia de a incheia un contract de colaborare sau macar sa ne dea ceva la mana ( de ex un inscris pt faptul ca prestam acele servicii cerute de dansul ), dar initial domnul director ne-a justificat faptul; ca nu are sens sa ne incheie un astfel de contract precizandu-ne mai exact ca este pe perioada determinata, pana la finele incheierii activitatii....cand ne-a cerut aceste COPII de pe buletine, prin urmare, cica, ca sa ne justifice banii pe care ni i-a dat semnand acel stat de plata.....dar nu am semnat nimic, atat colega , cat si eu....ca intr-un final din partea domnului director a intervenit o calatorie de voiaj ( mai exact concediu ) si nu se stie cand se intoarce, dupa spusele angajatilor sai......deci....dvs ce intelegeti din ceea ce v-am expus eu? multumesc mult...eu inca inteleg sau ma rog , presupun faptul ca domnul director ne va incheia aceasta colaborare pe care am prestat-o pt dansul numai in scopul sau personal ( adica cum am zis sa platim impozit la stat, fara ca noi sa vaem ceva la mana ) si cu asta eu zic ca m-am facut destul de inteleasa....:) multumesc mult pt rabadrea si intelegerea de care dati dovada, sunt om destul de disperat si chiar am nevoie de ajutorul dvs. binent......consultanta, macar sa stiu ce masuri putem lua eu si colega mea.....o seara cat mai placuta si minunata!!!! cu stima geherghisandorina
Răspuns la discuția se putea C.I.M. ???????
ideea este ca eu si colega mea n-am semnat nimic, pur simplu ne-a comunicat faptul ca trebuie sa justifice banii pe care ni i-a dat prin semnarea unui stat de plata....atata tot, multumesc mult...
Răspuns la discuția se putea C.I.M. ???????
da misto,,,,n-am ce zice,,,,pt ca asa stiam si noi ca trebuie semnat acel stat de plata de catre benefciar.....bun si in cazul asta ce se poate face/?