avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate tuschiri

Activitate tuschiri

Multumesc mult pt. raspunsuri.Nu consider ca sunt singura mostenitoare.Intrebam doar in conditiile aratate care este modul de impartire. Fiind singura care si-a facut in timp legal acceptarea succesiunii,Sigur ca mama are partea ei. "Am auzit" - si nu stiam daca este corect -ca in aceste conditii mama ramine cu 1/2 iar eu cu cealalta jumatate. Este posibil asa ceva?Practic nu doresc decit ca sa-mi fie trecuta pe nume partea ce-mi revine de drept. Atita timp cit mama traieste nu se pune problema partajului in fapt. Dar sora mea este in acelasi oras cu mama si are o influenta foarte mare asupra mamei. Daca nu fac acum nimic am toate sansele ca mama sa "vinda" tot surorii mele.Ea a fost cea care i-a cerut mamei sa-l dea afara din casa pe fiul meu,care de doi ani statea acolo,fiind student in orasul in care ele stau si stind la ei cu acordul ambilor parinti.Deci incerc sa-mi trec pe nume ce-mi revine dupa tata
Tata a decedat in februarie 2009.El locuia impreuna cu mama intr-o casa facuta de ei,dar care era numai pe numele tatalui meu. Mai am o sora. Dupa deces mama si sora mea mi-au cerut sa renunt la partea ce-mi revenea.Ele stau in acelasi oras ,iar eu in altul.Pt. ca nu am vrut au refuzat sa mergem impreuna la notar pt. a face acceptarea succesiunii si au refuzat sa-mi dea certificatul de deces al tatalui. Am cerut de la primarie certificat de deces si mi-am facut singura la notar act de acceptare a succesiunii in termen legal de 6 luni.Mai mult, mama la dat afara din casa pe fiul meu care statea acolo fiind student,eu locuind in alt orasTata mai avea numai pe numele lui niste conturi in banci si un autoturism.Nici acum nu ne putem intelege.Urmeaza sa le dau in judecata. Ele spun ca nu si-au facut acceptarea succesiunii in termenul legal de 6 luni. In aceste conditii le ce am dreptul si-n ce proportie?Multumesc mult.
Discuție mostenire
Cum pot aflacota parte din urmatoarea mostenire?Parintii mei au avut ocasa facuta impreuna,dar care nu stiuince motive a ost intabulata numaide 5ani si numaipe numele tatalui.Tata a decedat.Mai am o sora(ambele suntemdin aceeasicasatorie-mama ,tata ok)Citdin casa revinefiecaruia?(mama,sora,eu)