avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate tictac2

Activitate tictac2

Discuție Succesiune
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie.

Tatal meu a decedat acum 40 de ani. Mama nu a efectuat succesiunea pentru casa si terenul pe care este construita casa.

Imi puteti spune:

- care este procedura pentru a afla ce suprafete detin prin mostenire
- pot inita eu procedura de succesiune?
- pot solicita sa primesc drepturile din mostenire?
- eventuale costuri
- alte detalii la care trebuie sa fiu atent

De mentionat este ca am o sora.
Apreciez raspunsul. Va multumesc.
Sunt trecute penalizarile insa vroiam sa ma asigur ca in cazul trecerii in executare silita, acestea nu se vor mai aplica.
Buna ziua,

In urma unui credit de nevoi personale pe care nu am reusit sa il mai platesc, am primit instiintarea de executare silita.

Intrebarea este, se pot aplica dobanzi penalizatoare avand in vedere ca executarea silita este pe valoarea creditului contractat?
Buna ziua,

In acest moment am o poprire pe conturile mele din cauza neplatii unei datorii. Lucrez in Romania, contul este in Romania si primesc un salariu in acel cont dar ulterior ma voi muta in strainatate. Acolo voi lucra si voi primi salariul intr-un cont din acea tara.

Daca pe un cont din Romania exista o poprire, executorul judecatoresc poate folosi acest drept pentru a bloca conturile din strainatate?



procmarci a scris:

Pensia alimentara va este datorata de parinte pana la majorat, probabil ca asa este si in sentinta in care beneficiati de pensie.
Odata cu majoratul, daca sunteti in continuarea studiilor, puteti face alta actiune in instanta pentru a beneficia de pensie pana la terminarea studiilor, probabil ca de aceea la 22 de ani inca mai primiti pensie.
In conditiile in care lucrati, adica va intretineti singur, parintele care datoreaza pensie va face atiune in instanta si va dovedi ca nu mai sunteti in nevoi, adica va puteti intretine singur, veti fi audiat si dvs. si puteti afirma acest lucru.
Actiunea in instanta de incetare a platii nu o initiati dvs, ci parintele care este debitor, dvs. numai confirmati acest fapt, ca lucrati si nu mai este necesara pensia.


Va multumesc si apreciez raspunsul dumneavoastra. Intr-adevar, dupa varsta de 18 ani, primeam pensia deoarece urmez studii universitate si post-universitare la zi.

Avand in vedere ca pensia alimentara este dreptul meu, de ce nu pot solicita eu renuntarea?

Daca eu nu anunt parintele care plateste pensia, ce se poate intampla avand in vedere ca legatura s-a rupt acum multi ani iar eu nu pot sa initiez eu renuntarea la pensie?

avocat-consult a scris:

De indata ce realizati venituri dispare sau poate fi redus si dreptul de a mai primi pensie de intretinere.


Multumesc, asta stiam. Dar tot nu am primit raspunsul. Care este procedura?
Buna ziua,

Beneficiez de pensie alimentara, am 22 de ani si de curand m-am angajat.

Care este procedura pentru a renunta la pensia alimentara?

Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Taxe fara activitate
Ok. Si pana la urma, trebuie sau nu sa platesc ceva?
Răspuns la discuția Taxe fara activitate
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. Suspendarea se face pe o perioada anume de timp?

Si cand doresc pot sa readuc "la viata" societatea?