avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate adela1978

Activitate adela1978

Răspuns la discuția anulare procedura?
Multumesc.
sigur ca vom avea un punct de vedere scris al castigatorului;
Acum va mai intreb urmatoarele: ma pot baza pe prevederile art.181 lit c1 pentru a nu-l mai primi 2 ani la procedurile de atribuire ulterioare pe care le vom face?
imi pare rea intentie sa nu vrea sa semneze, sperand, poate, ca va obtine mai multi bani;
Răspuns la discuția anulare procedura?
multumesc, nu este vorba de estimare gresita, ci de un calcul gresit al ofertei financiare pe care a facut-o ofertantul...cica nu si-ar fi luat in calcul ceva costuri...este greseala lor;
Buna ziua.
Avem urmatoarea speta:
la incheierea contractului, ofertantul castigator refuza semnarea acestuia, considerand ca a facut o eroare la calculul pretului, iar in pretul oferit nu isi mai poate onora obligatiile.
Ce facem in aceasta situatie?
1. incheiem proces verbal cu ofertantul in care se specifica cauza neincheierii contractului si:
- anulam procedura, oprim garantia de participare si reluam procedura?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția declinare competenta
nicio opinie, un sfat?
va rog, astept cu interes;
Va expun o problema in speranta ca voi gasi sprijin, asa cum am gasit de fiecare data. In primul rand, va spun ca e urgent, pentru ca maine ar fi ultima zi de recurs pt sentinta de declinare a competentei.

Am doua litigii la un tribunal, sectia comerciala, ambele cu un Consiliu Local.
Primul - CL= reclamant, se solicita expertiza lucrarii predate de Societate; s-a ajuns la al 7-lea termen..in fine, se inainteaza cu procesul;
Al doilea litigiu: societatea = reclamant, solicita plata ultimei faze din lucrare, pe care CL nu a platit-o, am inaintat tot la sectia comerciala, unde este si primul litigiu;(nu ma intrebati de ce nu s-a facut cerere reconv de la inceput, nu stiu care a fost gandirea, eu am preluat dosarul de la altcineva...); la primul termen a fost amanat din pricina protestului, acum am aflat ca tribunalul si-a declinat competenta in favoarea judecatoriei...nu am putut merge este vorba de mai multe sute de km, alte activitati obiective..nu am putut ajunge;
suma de bani ce face obiectul celui de al doilea proces este de aprox 30.000 ron, deci 300.milioane lei vechi, asta sa fie cauza declinarii? ce pot face acum, cu recursul, spre a pastra litigiul la tribunal, eventual sa se si conexeze dosarele, e clar ca sunt legate unul de celalalt...daca la expertiza ar iesi ca lucrarea este in regula, atunci ar trebui sa ne plateasca, daca nu, nu.

Va rog sa imi spuneti cum sa motivez recursul ca sa ramana la tribunal; sa ma leg si de faptul ca este vb de o autoritate locala - respectiv consiliul local..si atunci sa trec pe contencios??? desi celalalt litigiu e la sectia comerciala...
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC - HOTARARE CA?
am cautat prin HG care guverneaza activitatea unitatii se am gasit...multumesc.
Buna ziua.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu temeiul legal pentru care este necesara hotararea Consiliului de Administratie pentru intrarea in somajul tehnic, nefiind suficienta doar simpla Decizie a Directorului General?
va multumesc.
Răspuns la discuția salariat cu diploma nerecunoscuta
cand am revenit cu intrebarea ma refeream la Ordinul MEC 5202/2009;
Ordin 5202/2009 pentru dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005-2008, la formele de invatamant la distanta si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate


Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 638 din 28 septembrie 2009

In conformitate cu prevederile art. 3 din Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate,
in baza Hotararii Guvernului nr. 749/2009 pentru aprobarea Nomenclatorului domeniilor, a structurilor institutiilor de invatamant superior si a specializarilor/programelor de studii universitare de licenta acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu organizate de acestea, cu modificarile si completarile ulterioare,
in temeiul Hotararii Guvernului nr. 51/2009 privind organizarea si functionarea Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii,
ministrul educatiei, cercetarii si inovarii emite prezentul ordin.

Art. 1
Se aproba Metodologia privind dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005�2008, la formele de invatamant la distanta (IDD) si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate, prevazuta in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.

Art. 2
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Art. 3
Prevederile prezentului ordin vor fi duse la indeplinire de catre Directia generala invatamant superior din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii, precum si de catre Universitatea Spiru Haret din Bucuresti si institutiile de invatamant superior acreditate.


Anexa - Metodologie privind dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005-2008, la formele de invatamant la distanta (IDD) si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate


Art. 1
In conformitate cu prevederile art. 3 din Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate, studentii inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005�2008, la specializari/programe de studii organizate la formele de invatamant la distanta si cu frecventa redusa, au dreptul de a continua studiile prin trecere la specializari/ programe de studii similare acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu.

Art. 2
(1) Recunoasterea perioadei de studii parcurse anterior si stabilirea anului de studii in care se inmatriculeaza studentii prevazuti la art. 1 se realizeaza pe baza situatiei scolare a studentilor, eliberata de Universitatea Spiru Haret din Bucuresti, si a analizei comparative a planurilor de invatamant si creditelor de studii transferabile ale specializarilor/programeior de studii de licenta respective.
(2) Analiza documentelor necesare recunoasterii pentru continuarea studiilor este realizata de catre o comisie numita de decanul facultatii in cadrul careia studentii solicita sa isi continue studiiie.
(3) In urma analizei documentelor, comisia intocmeste avizul de continuare a studiilor, care este discutat si aprobat de consiliul profesoral al facultatii.
(4) Consiliul profesoral poate solicita examinari suplimentare pentru studentii prevazuti la art. 1, in vederea eliminarii diferentelor constatate intre planurile de invatamant si/sau creditele de studii transferabile aferente.
(5) Lista aprobata de consiliul profesoral este transmisa rectorului institutiei de invatamant superior pentru emiterea deciziei de inmatriculare.


inca studiem problema; vom face o adresa de clarificare la MEC, nici nu incercam sa facem ceva gresit, ca nu avem nimic cu persoana in cauza;
multumesc
Răspuns la discuția salariat cu diploma nerecunoscuta
REVIN...CU ACEEASI PROBLEMA...CE PARERE AVETI ACUM? CUM SE POATE REZOLVA? TRECEM SALARIATUL PE FUNCTIA DETINUTA ANTERIOR, CA NU II E RECUNOSCUTA DIPLOMA?
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția masterat subinteles?!
multumesc, habar nu aveam...