avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate mioara danaila

Activitate mioara danaila

Buna ziua,
firma platitoare de TVA a cumparat un autocar din Croatia de la o persoana juridica, platitor de tva ( cod tva verificat in Vies).
Auto este second-hand.
In contract se face mentiunea ca este un auto rulat , din 2003.
Pe factura se trece TVA 0 si se face mentiunea SCUTIT , apare si o alta mentiune "tva calculat conform ART 20 al.1 din Codul Fiscal 9 (zakona o PDV-u).
Pe factura nu se mai trece nicaieri cuvantul "second-hand" in schimb se trec date de identificare a autocarului si anul de fabricatie.
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa fac taxare inversa pentru AIC sau nu.
Nu am reusit sa gasesc informatii despre art.20 din codul lor fiscal .
Multumesc
buna ziua,
am un salariat care in perioada 01.04.2016- 29.04.2016 , a fost incadrat ca jurist cu norma partiala de 4 ore si salariu de 1200 ron.
Cu data de 30.04.2016 i se face act aditional la CIM prin care se modifica incadrarea in "conducator auto" cu norma intreaga de 8 ore , fara modificarea salariului. Fac mentiunea ca ziua de 30.04.2016 este zi de sambata.
Fiind vorba despre o agentie de turism, din data de 30.04.2016 pana in 03.05.2016, persoana este plecata in delegatie cu grup de turisti , cu autocarul firmei.
Va rog sa-mi spuneti cum si in ce sectiune se declara in D112 pentru luna aprilie, avand in vedere ca avem:
-un contract cu 4 ore si apoi un contract cu 8 ore, cu incepere din data de 30.04.2016
-salariul nu se modifica
-ziua de 30.04.2016 , fiind in delegatie , trebuie sa o consider zi lucrata cu 8h pentru care trebuie sa dau diurna si zile libere.
Multumesc
buna seara ,
am avut si eu o situatie asemanatoare si firma a apelat la un expert evaluator care a impartit valoarea achizitiei pe cele doua componente-cladire si teren. In felul acesta nimeni nu poate contesta valorile cu care sunt inregistrate in contabilitate.
Buna ziua ,
va multumesc pentru amabilitate.
As vrea sa stiu totusi care este regimul tichetelor de masa din pdv al TVA:
sunt scutite?
sunt neimpozabile?
sunt supuse unui regim special?
am cautat raspunsuri in acest sens dar nu am gasit.
Ar trebui sau nu sa se declare la randul 26 , cf aliniatului 1 din textul redat de dvs?
Multumesc
buna ziua ,
va rog sa-mi spuneti daca valoarea aferenta tichetelor de masa trebuie sa fie declarata in D300 si unde anume , avind in vedere ca factura este primita de la un platitor de tva. Din discutiile purtate cu diverse persoane , parerile sunt impartite.
Multumesc
Am facut o verificare a balantelor pe anii 2010-2014 si suma ce a rezultat ca TVA de plata (rulaj creditor ct 4423), nu acopera valoarea tva de recuperat la 2009. Ce mi se pare ciudat este ca firma vine cu tva de recuperat din 2008 , dar despre acesta nu au spus nimic
D-le Bratu,
cred ca am gresit raspunsul , societatea a vut luni in care prin diferenta dintre TVA colectat si cel Deductibil a rezultat TVA de plata(rd34 din D300) , dar decontul a avut ca suma finala , in urma regularizarii cu tva de recuperat din luna anterioara , un TVA de recuperat. Nu am ajuns insa niciodata in acesti 5 ani sa am suma la randul 41 ,TVA de plata la sf.perioadei de raportare.
D-le Bratu ,
multumesc pentru raspuns. In tot acest timp societatea nu a avut in nici o luna TVA de plata
Multumesc pentru raspuns.
Scris , nu am primit deocamdata nimic. Prin urmare in decontul la decembrie , eu voi trece toata suma pe care o am in contul 4424,,(care cuprinde si suma de la 2009) la randul 38 din D300.Corect?
Nu pot sa inteleg , soldul de recuperat , in cazul meu s-a actualizat lunar si apoi anual in ultimii 5 ani.Nu este ca in cazul impozitului pe profit care reprezinta o datorie sau o suma de recuperat , identificabila anual( conf d101). Mi se pare ca ceva nu prea este in regula.
Presupunand ca nici la sf acestui an nu vom solicita rambursarea TVA , ce drep se va prescrie , pentru ce suma ? , pentru cea aflata in ultimul decont din decembrie 2010? dar suma aceea cuprinde si soldul de la 2009!
In cazul creantelor si datoriilor intre persoane juridice(societati) termenul de prescriere este intrerupt de confirmarile de sold , aici nu este valabil acest lucru?
Imi cer scuze , dar as vrea sa inteleg si zau daca pot!
Multumesc anticipat!
Buna seara,
o firma este cu tva de recuperat incepand din 2009 si pana astazi( de 5 ani)
Toate deconturile au fost depuse lunar .In ianuarie 2014 s-a primit de la Finante o adresa prin care se cerea sa confirmam suma la 31.12.2013.
Conducerea firmei nu a dorit sa solicite recuperarea TVA pe motiv ca daca solicita banii , ii cheltuie si mai bine sa fie acolo...Astazi 23.01.2014 patronul a fost sunat de la Finante si i s-a adus la cunostinta ca suma reprez.tva de recuperat , aflata in sold la 31.12.2009 s-a prescris.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii.
-este posibila prescrierea sumei ,daca firma este in activitate?
- prin depunerea lunara a decontului de TVA, s-a transmis si s-a validat de catre Finante depunerea fara erori , aceasta validare poate avea si rolul unei confirmari de sold?
-daca intr-adevar se prescrie soldul de la 2009 , dupa 5 ani, confirmarea trimisa de la Finante in ianuarie 2014 nu intrerupe prescrierea?
-daca as depune decontul de TVA la luna Decembrie cu optiunea de rambursare, se mai prescrie suma din 2009?
Avind in vedere ca termenul limita pentru depunerea decontului de TVA pt.Decembrie , se apropie, va rog din tot sufletul sa ma ajutati!
Va multumesc anticipat!