avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate ni_leta

Activitate ni_leta

Cititi va rog Ordinul nr. 510/2022 emis de Ministrul antrepenoriatului si Turismului. Cand va edificati despre ce este vorba si sunteti in masura sa-mi dati un sfat la obiect, astept raspunsul Dvs.
O zi frumoasa in continuare.
Buna seara
Incerc sa va raspund la obiect..Textul Ordinului il cunoastem toti.
1. Este optional. Daca nu obtineti acordul tuturor vecinilor cu care aveti pereti comuni pe verticala si orizontala, puteti obtine acordul Asociatiei de proprietari.
2. Cand depuneti cererea impreuna cu toata documentatia, veti primi o adeverinta, astfel ca sunteti in regula. Clasificarea dureaza ceva timp, pt ca trebuie sa vina sa vizioneze locatia.
3. Ordinul este retrograd. In conditiile in care ati inchiriat pana acum in regim hotelier, acum aveti nevoie de clasificare. Pana la clasificare, puteti functiona cu adeverinta.
Buna seara si multumesc pentru implicare. Cunosc criteriile de clasificare, dar nu asta era intrebarea mea. Voiam un sfat pentru obtinerea clasificarii conform Ordinului nr. 510/2022 emis de Ministrul Antreprenoriatului si Turismului. In fapt, unul din vecini care are pereti comuni cu mine refuza sa-mi dea acordul. Blocul in care am acest apartament care foloseste exclusiv inchirierii, este unul nou, pe malul lacului Siutghiol in Constanta. Spun asta, ca sa va faceti o idee. In bloc sunt 78 de apartamente, din care doar 20 de proprietari locuiesc acolo, in rest toti inchiriaza vara turistilor iar iarna studentilor. Intrebam daca ma pot adresa instantei cu o cerere in obligatia de a face. Adica, un temei legal. Ordinul la care am facut referire stipuleaza ca in lipsa acordului vecinilor, pot obtine acordul Asociatiei, adica Administratorului. Dar acesta nu a inteles textul de lege ci, in interpretarea lui, trebuie obtinut acordul vecinilor si acordul Asociatiei. In acest caz sa dau si Asociatia in judecata? Un temei legal, va rog. Va rog daca cineva imi poate raspunde la obiect. Multumesc.
Daca nu inchiriati in regim hotelier nu va ajuta cu nimic. O zi buna.
Insist, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Ordinul 510 prevede ca in lipsa acordului vecinilor, pot solicita acordul Asociatiei de proprietari. Dar Asociatia sustine ca fara acordul vecinilor nu poate emite avizul.
Buna seara
Va rog un raspuns daca se poate: din 3 vecini, unul, mancat de invidie, refuza sa-mi dea acordul pentru a obtine clasificarea apartamentului. I-am trimis documentatia si prin recomandata cu confirmare de primire, dar acesta a refuzat primirea plicului. Ma pot indrepta in instanta impotriva acestui vecin?
Va multumesc pentru sfat
Va multumesc din suflet pentru raspunsul prompt. In cererea initiala si in primul ciclu procesual terenul era in masa partajabila deoarece era pe rolul defunctului. in cel de-al doilea ciclu procesual, in recurs, instanta l-a scos in mod abuziv.
Va rog daca -mi puteti raspunde la inca o intrebare: Tranzactia judiciara trebuie incheiata la notar, sau doar intre parti iar ele se vor prezenta la termenul acordat de instanta?
Va doresc o saptamana minunata si plina de lumina.
Buna seara
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
In rejudecare in recurs, prin Incheierea de admitere in principiu (procesul se judeca pe vechiul Cod civ. si de proc. civ) a fost scos un imobil de la masa partajabila.
Partile in litigiu au convenit sa incheie o tranzactie judiciara.
Pot introduce acest imobil in tranzactie? Sau trebuie sa respecte strict bunurile enumerate in Incheierea de admitere in principiu.
Va multumesc si va doresc o seara minunata.
Răspuns la discuția CONTESTATIE DECIZIE DE PENSIE
Multumesc mult pentru raspunsuri, dar nu este vorba de hotararea Comisiei Centrale. Casa Judeteana de Pensii mi-a trimis o adresa prin care invoca tardivitatea contestatiei, deci, nu a trimis contestatia la CC.
Intrebarea este: avand in vedere ca nu am o hotarare a CC, pot ataca in instanta raspunsul Casei de Pensii cu privire la tardivitate?
Va multumesc si va doresc o seara placuta.
Răspuns la discuția CONTESTATIE DECIZIE DE PENSIE
in 28 ianuarie am primit-o si am trimis contestatia in 26 februarie.
Buna ziua
Va rog daca ma puteti ajuta:
Am formulat contestatie la decizia de pensie si am primit raspuns de la Cada Judeteana de Pensii in sensul ca, contestatia este tardiva, ceea ce nu este adevarat. Am trimis contestatia in ultima zi.
Pot formula contestatie in instanta impotriva raspunsului primit de la Casa Judeteana de Pensii?
Va multumesc pentru ajutor si va doresc o zi minunata.