avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate sas80

Activitate sas80

Am stat cu chirie la o garsoniera pana in luna ianuarie 2009. A ramas o garantie de 220E. Inchirierea s-a facut doar in baza unui contract de la o agentie imobiliara. In contract este stipulata garantia de 220E care se va restitui la sfarsitul contractului.
Am convenit de comun acord cu proprietarul sa imi restituie restul de bani dupa ce se vor afisa cheltuielile(intretinere, energie electrica, etc).
Dupa ce s-au afisat cheltuielile proprietarul refuza sa plateasca restul de bani pe motiv ca a renovat, a schimbat baterii la baie si bucatarie, etc. :sorry:Mentionez ca nu a facut contract la financiar, dar am viza de flotant pentru ca am fost la politie si a declarat ca ma ia in spatiu.
Mentionez deasemenea, ca in momentul in care am eliberat garsoniera am scris de mana urmatorul "acord":

"
Subsemnata ---- declar ca am eliberat garsoniera situata in strada ------ Bucuresti pe data de 13.01.2009, locuind pana la data de 13.01.2009 in calitate de chirias.

-------, in calitate de propietar al imobilului mai sus mentionat declar ca dupa ce se vor afisa:
- Intretinere pe luna Decembrie 2008
- Intretinere Ianuarie 2009
- Factura de current electric Decembrie 2008
- Factura de current electric Ianuarie 2009


ramane sa se scada – intretinere si curent electric luna Decembrie 2008 si intretinere si curent electric pe luna Ianuarie 2009 (pe luna ianuarie se vor calcula decat 13 zile).

Dupa ce se vor scadea facturile pe lunile mai sus mentionate din suma de 668 lei reprezentand garantia primita de la ---, voi restitui diferenta ramasa.




Proprietar: Chirias:

"

Ma intereseaza cum si daca imi pot recupera garantia. Deasemenea, in cazul in care nu pot recupera aceasta garantie ma intereseaza daca pot si cum sa il reclam la financiar pentru ca nu a facut contract, neplatind impozit.

Va multumesc pentru sfaturi.