avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate marius2009

Activitate marius2009

Buna Ziua
As dori sa investesc in domeniul producerii biocombustibilului. Ce autorizatii imi trebuiesc ? Ce legi reglementeaza aceasta activitate? Ce cod CAEN as putea avea?
Buna Ziua.
De la 01.01.2014 am hotarat sa schimbam metoda de descarcare de gestiune la stocuri. Din metoda adaos mediu ( coeficient mediu de adaos) in metoda FIFO. Implicatiile schimabarii metodei le vom detalia la Notele de Bilant la 2014. Mai trebuiesc facute si alte formalitati?. Pot sa aplic metoda FIFO mentinind in continuare conturile 4428 si 378 specifice adaosului mediu.?
Buna Ziua.
De la 01.01.2012 am hotarat sa schimbam metoda de descarcare de gestiune la stocuri. Din metoda adaos mediu ( coeficient mediu de adaos) in metoda FIFO. Implicatiile schimabarii metodei le vom detalia la Notele de Bilant la 2012. Mai trebuiesc facute si alte formalitati?. Pot sa aplic metoda FIFO mentinind in continuare conturile 4428 si 378 specifice adaosului mediu.?
Discuție somaj dupa CCC
dupa 2 ani de indem. de crestere ingrijire copil firma unde lucram este in insolventa. In acest caz acestia nu mai pot sa ma angajeze se poate obtine somaj?
Răspuns la discuția chitante restante
Avand in vedere principul contabilitatii privin independenta exercitiilor financiare nu se poat inregistra documente de 2009 in 2010 in registrul de casa, dar se poat inregistra cu ajutorul contului 1174" ....corectarea erorilor contabile"
Caut proiectul de Ordonanta sau ordonata cu privire la palta TVA aferent achiz.intracomuitare, registrul contrib.care fac operatiuni intracomunitare care ar intra in vigoare de la inceputul lunii Iunie ma poate ajuta cineva....
va rog sa-mi spuneti care ar fi amenda pentru depunerea cu intarziere a Bilantului contabil pe 2009 la ORC? Se poate depune si prin posta?
efectuez o serie de tranzactii financiare printr-un broker(intermediar) din Bulgaria. Contractul este semnat cu firma din Bulgaria. Contractul prevede tranzactionarea instrumentelor financiare pe mai multe piete internationale( SUA, Germania,etc). Impozitul pe castigul realizat din aceste operatiuni unde ar trebui platit?
la data de 31.12.2008 am efectuat reevaluarea unei cladiri a carei valoare de intrare a crescut deci si amortizarea contabila in anul 2009 a fost mai mare decat amortizarea fiscala. Diferenta este nedeductibila?
Pot sa inffintez un PFA si concomitent sa inffintez si un PFI. Aceste vor avea CAEN diferite deoarece PFI este pe expert contabil cu caen unic si PFA este pe consultanta Credeti ca este legal sa am si un PFA si un PFI
PFI = persoana fizica independenta