avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate korinutaa

Activitate korinutaa

buna ziua!

am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta va rog
o societate a obtinut suspendarea activitatii incepand cu 01.05.2009, ulterior si regimul derogatoriu de la finante , pe 3 ani
intrebarea este , pe aceasta societate exista o constructie care se amortizeaza in continuare in acesti ani??? adica fac amortizare sau nu mai departe?
apoi, acuma la 31.12.2009 i s-a solicitat de la primarie o reevaluare in vederea stabilirii cotei de impozit pe cladire , deoarece au trecut 3 ani de cand este achizitioant pe societate imobilul
acuma eu inregistrez reevaluarea in contabilitate?! si daca da, si daca mai trebuie sa si amortizez, valoarea de evaluare acuma este mai mare decat valoarea de inventar , ceea ce inseamna ca amortizarea aferenta reevaluarii este o cheltuiala nedeductibila nu?
oricum nu stiu daca sa amortizez in continuare si daca da, este o cheltuiala deductibila??? si daca pot inregistra reevaluarea in conta?
nu mai inteleg ce va iesi la 101?! va avea de plata impozit!? o firma suspendata ?! daca are apoi aceste cheltuieli nedeductibile?!
va rog care ma poate ajuta sa inteleg cu suspendarea asta
multumesc
Răspuns la discuția economista data afara! ajutor
va multumesc de raspunsuri si de sfaturi ! :wave:
o sa vad ce iese din toata treaba; e trist dar asa spuneau si de la itm, ca nu poti crede cate abuzuri si fraude fac acuma angajatorii!!
Răspuns la discuția economista data afara! ajutor
si-atunci ce sa fac!? nici eu nu credeam ca e posibil asa ceva!!! sa fiu data afara din pozitia asta; cand el are clar nevoie de acel post!!! dar uite ca e posibil! asa credeam si eu ca plec ultima cu sefu , sting lumina #-o acuma ... nu e asa
Răspuns la discuția economista data afara! ajutor
pai si daca nu-l acesez; doar ma duc la itm si imi spun temerile; cum ca am fost data afara cu post desfiintat si acuma am banuieli sau suspiciuni ca au angajat alta persoana!!
si atunci solicit cercetare
si cred ca pot obtine informatia dorita cand voi face o reclamatie de gen sau o sesizare astfel
o sa mai vad; orucum eu nu am de gand sigur sa spun nimaniu din firma ca am de gand sa ii urmaresc ; sau sa intru pe revisal; si daca o sa intru si o sa aflu!!!!!!!!! o sa ma duc la inspectori si n-o sa zic ca stiu cert asta!!!
o sa spun ca am suspiciuni si solicit verificarea!
Răspuns la discuția economista data afara! ajutor
deci asta cu 20 zile comasate sigur stiu si e ok si pt mine; dar nu sa efectuez concediul de odihna in timpul preavizului ca asa vrea el sa nu-mi plateasca!!! pai eu am dreptul la preaviz, si ma duc prezenta! ce ma scoate afara???
si din miment ce eu imi efectuez preavizul asa cum trebuie si cat trebuie, dupa asta trebuie sa-mi plateasca concediul neefectuat atunci cand solicit; nu inteleg de ce TREBUIE sa fiu de acord cu efectuarea lor in timpul preavizului?! unde in lege scrie, sincer eu nu stiu
oricum deocamdata nu mi s-a solicitat in scris faptul ca sa comaseze preavizul cu concediul; mi s-a inmanat azi preaviz din data de 16.03 pana pe 10.04
in ceea ce priveste contractul; e simplu
avand parola de pe revisal online, pot oricand sa intru sa verific daca este inregistrat un contract individual de munca pentru vreo persoana angajata pe postul de economist nu?
asa ca, voi cam sti daca incalca legea! daca nu face contract individual, atunci restul nu mai ma intereseaza;
Răspuns la discuția economista data afara! ajutor
a! era sa uit
cand mi s-a comunicat verbal, joi 12.03.2009 decizia aceasta, sefu a facut repede o socoteala, ca de fapt venise cu ea de-acasa !!! gata facuta
ca am 20 de zile de preaviz, sa nu vin 20 a cate 4 ore cum am dreptul, ci 10 a cate 8 ore ca sa scape mai repede de mine! dar sigur, restul de 10 zile trebuiesc pontate in continuare ca preaviz;
dar!!! spunea ca oare cate zile de concediu mai am? mai am 5 zile; si imediat el mi-a socotit ca din 10 zile care trebuie sa vin intregi in preaviz, a scazut 5!!! si reoiese ca 5 zile sa mai vin spunea el!!!!
pai cum asa?!!??
dreptul la preaviz e un drept! dreptul la concediu de odihna e al drept!!!
acuma vrea sa mi le compenseze!!! eu vreau ca el sa le plateasca asa cum trebuie! zic bine nu?
plus salariu compensatoriu este obligat sa-mi plateasca nu? doar este reglementat in coul muncii si in contractul colectiv de munca unic la nivel de trara; si fara acest drept, ii aduc ITM=ul in cap sa imi dea acest drept cu forta daca nu pricepe cu buna nu?!
Răspuns la discuția economista data afara! ajutor
am fost la ITM si atat mi-au spus, ca da asa e, nu pot face nimica daca va angaja o firma de contabilitate, caci e dreptul lor ca societate sa-si organizeze cum vor departamentul de contabilitate; singura cale e sa urmaresc daca intr-adevar spune adevarul ca va angaja un contract de prestari servicii contabile si nu un contract individual de munca.

in ce privesc drepturile mele, sunt cele pe care le stiam, preaviz de 20 zile lucratoare, un salariu compensatoriu si desfacerea contractuilui de munca prin reducerea postului fiind, pot beneficia de somaj...

acuma astept se pare ca instiintarea , decizia de reducere a postului , intrucat nu mi-a fost data in scris, si trebuie sa o primesc doar nu?
altfel eu nu pot considera un preaviz "verbal"; desi cred ca ei asa isi inchipuie!
sunt economista la o societate de productie
de fapt singura economista! angajata pe post si cu calificare si pregatirea necesara, de 5 ani de zile aproape
de o luna de zile ne-a fost impusa de catre sef o reducere a timpului de munca , astfel incat in loc de a merge 5 zile pe spatamana 8 ore pe zi, am mers 3 zile si 2 pauza cica fara salar!!! asta fortat ... de criza economica!
fara cereri de la oameni fara nimica , ca sa reduca costurile !
acuma dupa ce ne-am impacat toti cu situatia si am lasat in voia lui ca sa fie bine toata lumea sa faca eforturi nu? sa iesim din criza! acuma azi am fost informata ca vrea sa "externalizeze serviciul de contabilitate"
adica?!!!???
vrea sa ma dea afara ca vezi doamne nu ma mai poate plati!!!!!!!!! ca is scumpa! si sa dea contabilitatea unei firme de contabilitate zice el! cica nu va mai angaja in societate economist! ca va da la o firma de conta! ca ii face mai ieftin!
ok; si ma intreb nu este un abuz??! cum da afara asa!? singura pe post si cu pregatire cum reduci tu postul ca nu mai ai nevoie?! cand in continuare se va lucra in societate cu vreo 10-15 oameni >?! vrea sa-mi spuna ca n-are nevoie!!! de contabil; adevarul e ca vrea sa aduca o cunostinta prietena, care probabil acuma are nevoie de ajutr in criza si-o fi pierdut locul de munca si na... s-a gasit la noi loc!
si pe de alta parte angajeaza ori pe postu meu, ori zice el cu contract firma de contabilitate! nu tot aia e?! ca ma reduce pe mine ca sa angajeze pe altul?!
mi se pare o incalcare flagranta a drepturilor mele, si a codului muncii si ceea ce vrea sa faca este o concediere abuziva! oricum se poarta cu manusi acuma cu mine, ca nu stie cum s ascape mai repede de mine fara sa nu zic nimica , creznad el ca nu voi lua nici o masura!!!
ce e de facut?! va rog sfaturi
oricum maine ma duc la inspectoratul d emunca si la agentia de ocupare a fortelor de munca si peste tot!!! sa imi aflu drepturile nu?