avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate silvia_1

Activitate silvia_1

Buna ziua,
Vreau sa fac o plagere la politie (infractiuni economice ) impotriva unei societati ce ne-a dat bilete la ordin fara acoperire la data scadenta.Desi au trecut mai multe luni de atunci acesta firma nu ne-a platit suma restanta. Nu stiu cum trebuie sa sune aceasta plangere. Ma puteti ajuta?????
Va multumesc !!!
Buna ziua,
As dori informatii legate de urmatoarea problema:
Am mai multe bilete la ordin de la diferiti clienti care au fost refuzate de catre banca din lipsa totala de disponibil. Acum am lasat o firma de recuperari sa se ocupe de aceste bilete......insa drumul pentru recuperarea banilor este foarte greoi.
Nu ma pricep foarte bine la asta insa am auzit ca dc spuneam clientilor ca accept aceste bilete doar dc sunt completate intr-un anume fel , acum imi era mult mai usor sa recuperez banii trecand direct la o etapa finala......(dupa cum va spuneam nu ma pricep f bine).......ma pute-ti lamuri si pe mine cu aceasta pb??????? Cum trebuiesc completate aceste bilete la ordin de catre clienti pentru a-mi usura mie munca de recuperare a acestor bani....daca din nefericire se ajunge din nou la asta???????

Va multumesc!!!
Adresa mea de mail este siclovan_silvia@yahoo.com.
Va multumesc !
Buna ziua,
va rog sa imi da-ti o mana de ajutor:
Sunt casatorita de un an si jumatate, nu am copii si vreau sa cer divortul de comun acord pentru nepotrivire de caractere.
Am vorbit cu sotul meu, este de acord sa divortam insa nu vrea sa semneze o cerere de comun acord ci doar in instanta v-a spune da divortului. Cum ar trebui sa sune cererea de divort?????Nu vreau niciun bun dobandit in timpul casatoriei, mai trebuie sa cer partajul?????
Va multumesc !
Răspuns la discuția pot da OPCul in judecata???
Acum stiu ca am gresit !!!....insa atunci nu mi-am dat seama ce importanta urma sa devina acea propozitie. :( M-am lasat usor convinsa sa scriu acea fraza pentru ca, daca la inceput inspectorul mi-a spus ca meritam o amenda de de sute de milioane(in bani vechi) (in special dc ajungea la sediu OPC administratorul firmei si nu eu), la urma a "cedat " la o amenda mai mica.......#-o...........
Buna ziua,
va rog sa imi da-ti un sfat legat de urmatoarea problema:
Societatea la care sunt angajata are de recuperat mai multi bani de la diferiti clienti (firme), acestor bani li se face dovada prin bilete la ordin ce au fost refuzate de catre banca datorita lipsei banilor din cont..
1) Una din firme stim ca a dat faliment, mai avem vreo sansa sa recuperam banii????
2) Despre celelalte firme nu stim inca nimic, dar am vrea sa stim o metoda cat mai rapida si sigura de a recupera banii.
Va multumesc.
Buna ziua,
va rog sa imi da-ti si mie un sfat in legatura cu urmatoarea problema:
Sunt angajata unei societati si am fost delegata sa ma ocup de o invitatie lasata de catre un inspector OPC. In urma acestei invitatii am fost la sediul OPC unde in urma unei reclamatii am fost amendati (societatea) cu o suma mult mai mare decat valorea plangrerii respective. Considerand ca aceasta amenda s-a dat abuziv (cred ca acel inspector avea ceva personal cu administratorul firmei) dorim sa mergem in instanta. Problema este ca acel inspector mi-a spus sa scriu la sfarsitul procesului verbal faptul ca nu am obiectii, ceea ce am si scris dupa care am semnat si am pus stampila.
Intrebarea mea este daca avem vreo sansa ca justitia sa ne accepte cazul sau daca aveti idee de o portita de scapare legata de acel "fara obiectii" ?????