avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate mihai15mai

Activitate mihai15mai

Răspuns la discuția PFA nefolosit!
Multumesc pentru raspuns, eu habar nu aveam ca mai trebuiau depuse declaratii chiar daca nu am venit pe el, acest PFA mi l-a facut un fost patron la care am lucrat ca sa inlocuiasca contractul de munca...., el s-a ocupat de toate.
Daca nu am depus nici o declaratie toti anii de inactivitate risc ceva?
Discuție PFA nefolosit!
Buna ziua,
In urma cu 5 ani am avut un PFA pe care am obtinut venituri si pentru care am platit toate taxele si impozitele, in ultimii 3 ani nu am mai avut venit pe PFA, pur si simplu am renuntat la afacerea pe care o faceam insa PFA-ul nu l-am inchis.
Daca nu este inchis risc ceva?
Multumesc anticipat,
Cu stima!
Răspuns la discuția Plata amenda circulatie online!!!
Eu nu am mai trimis nici o dovada de plata nicaieri, chiar n-am mai avut timp. Cand am fost sa platesc impozitul am fost instiintat ca am si o amenda neplatita(abia dupa doi ani de cand am luat amenda), am facut dovada platii amenzii catre cei de la primarie si amenda a disparut, in felul asta am scapat de umblat pe drumuri cu trimis dovezi de plata.
Cel mai important este sa pastrati dovada platii si s-o prezentati cand va este ceruta, sau platiti direct la agent daca este amabil sa va incaseze banii desi comoditatea si confortul primeaza in ceea ce-i priveste...
Răspuns la discuția Se pot lucra 12 ore pe zi?
Multumesc pentru raspunsuri.
Imi tot spunea cineva ca nu ai voie legal la mai mult de 10 ore/zi cumulat....
Buna ziua,
Momentat am un loc de munca cu 8 ore/zi si s-a mai ivit un job part-time unde as fi trecut cu 4ore/zi. Ar fi vreo problema daca in total as avea 12ore/zi?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Plata amenda circulatie online!!!
ynocentta a scris:

Indiferent de modalitatea de plata,va revine obligatia sa predati dovada platii cu copia PV la emitentul PV contraventie la sediul SPR care a aplicat sanctiunea


Suntem in 2013 si cretinii astia au nevoie sa trimiti dovada de plata in sapte locuri, de ce dracu nu comunica intre ei, trebuie sa umblu eu pe drumuri. Eu am vrut sa platesc pe loc la politistul care mi-a dat amenda si m-a refuzat, chiar nu se poate plati la cel care da amenda?
Buna seara,
Scuze daca nu am postat unde trebuie in forum sunt destul de nestiutor in domeniul asta.
In week-end am luat un radar undeva la iesirea dintr-o localitate, am luat procesul verbal(amenda) si mi-a zis sa platesc in 48 de zile lucratoare, asta inseamna ca maine ar fi ultima zi de plata ca amenda sa nu se dubleze.
Deoarece domiciliul unde stau e departe de unde stau acum m-am gandit sa platesc online pentru o validare rapida.
Am intrat pe ghiseul.ro unde se lauda ca se poate plati online fara erori, pot sa-mi selectez primaria de care apartin la adresa din buletin. Daca platesc in contul primariei la sectiunea amenzi mai trebuie sa fac ceva? Ca ma astept la orice de la sistemul asta plin de erori.
A mai platit cineva amenzi online?
Astept raspunsuri de la cei experimentati sau cei care au patit-o din pacate.
Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns, tot respectul pentru domnul Grecu.
De fapt confuzia a fost din cauza ca lipsea coloana dedicata diferentei de apa calda pe scara(din cauza spatiului) care a fost insumata cu diferenta de apa rece. Iar problema reala este diferenta enorma iesita la apometre, la cateva apartamente 8mc de apa calda e foarte mult insa se pare ca problema e in alta parte si trebuie gasita o solutie pentru a micsora aceasta diferenta. Eu sunt destul de perfectionist si imi place sa stiu exact pe ce dau banii si nu mi se pare exagerat sa caut explicatii.
elga50 a scris:

Pai, bine, domn' Mihai, ne induceti in eroare in halul asta?
Ia uitati ce scrie dl Grecu!

Cum adica v-a zis ca numai cei fara CT platesc pierderea la AR? Ar fi fost si aiurea, dar ma rog, noi am lucrat cu materialul clientului.

Luati si cititi bine ce v-a scris omul aici si altadata fiti atent ce vi se raspunde... !

Multumesc de raspuns, raspunsul asa a fost cei fara centrala platesc altfel(asta am inteles la apa calda, totusi la apa rece...). Desi ma repet un apartament cu centrala plateste pierderi de 0,31ron/pers la apa rece iar un apartament fara centrata plateste 5,44ron/pers plus agentul termic. Si ca exemplu real va dau cazul meu: cu 4metri cubi de apa rece si 1metru cub de apa calda platesc piederi de 44ron din care 17ron apa rece si 27ron ag.termic iar un vecin cu 10metri cubi de apa rece plateste 0ron(sunt si vecini cu mai putin consum de apa rece dar tot 0ron au la pierederi de apa rece). Din calcule iese totul curat(desi lista afisata nu arata conform calculelor), cel mai probabil formulele sunt defectuoase din punctul asta de vedere(intr-un foarte mare dezavantaj pentru oamenii fara centrala). Dar lista arata clar, patru apartamente platesc diferente iar 16 au 0ron diferente.
Mai sus este raspunsul meu complet ca sa nu-l mai repet si aici.
Multumesc din suflet ca ati raspuns.
Din ce am explicat mai sus problema mea nu erau pierderile la apa calda(care sunt destul de clare), problema mea erau pierderile de apa rece impartite la doar cele patru apartamente debransate de la CET pe langa pierderile de apa calda in timp ce restul de 16 apartamente au 0 cheltuieli repartizate la pierderile de apa rece(uitati-va pe lista de pe decembrie si veti vedea ca am dreptate).
Iar cand sotia mea a fost la dvs la asociatie a gasit-o pe sotia dvs care i-a raspuns scurt si fara nici o explicatie, doar faptul ca nu avem centrala face diferenta(poate la apa calda, dar nu si la apa rece).
Sa inteleg ca nu exista doua apometre centrale pe scara, unul de apa rece si unul de apa calda care sa inregistreze consumul total (consum total de apa rece si consum total de apa calda)? Calculul arata corect insa cu tot respectul este defectuos(formule de calcul se pot face destul de multe).
Apa rece toata scara consuma drept urmare ar trebui sa se imparta egal la toate apartamentele acele pierderi, 80%(poate chiar mai mult) din apa rece e consumata de cei cu centrala iar ei platesc pierderi de doar 0,31ron/pers in timp ce eu platesc 5,44ron/pers plus agentul termic.Probleme au fost si pe luna noiembrie iar raspunsul a fost la fel(l-am luat asa...) insa pe decembrie...
in concluzie eu cu 4 metri cubi de apa rece si 1metru cub de apa calda platest pierderi de 44ron iar un vecin cu centrala care consuma 10metri cubi de apa rece plateste pierderi de 0Ron. Scuzati-ma ca intreb dar vi se pare corect?
P.S: nu stiu cum se face ca niciodata cand vin la asociatie nu reusesc sa va intalnesc(tot respectul pentru dvs), o gasesc doar pe sotia dvs, eu inteleg ca sunt multi locatari care vin cu diferite probleme si poate fac scandal aiurea oboseala fiind mare, totusi eu consider ca omul daca pune o intrebare ar trebui sa i se raspunda nu sa fie fugarit cu un raspuns evaziv sau eventual sa se stabileasca o ora la care se poate discuta.