avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate ionuts1982

Activitate ionuts1982

Răspuns la discuția cand pot da de permis?
cineva mia spus ca se poate da in 6 luni, si nu stiam sigur.
cu putin tinmp in urma sa dat hotararea si suna cam asa:În baza art.87 al.1 din OUG 195/02 cu aplicarea art.74 lit.a,c, 76 lit.d Cp Condamnă pe inculpatul ªtefan Claudiu Ionel la pedeapsa de 6 luni închisoare. În baza art.81 Cp Dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei, pe durata termenului de încercare prev.de art.82 Cp, de 2 ani şi 6 luni închisoare. Atrage atenţia inculpatului asupra disp.art.83 Cp. Face aplicarea art.64 lit.a teza II, lit.b Cp, 71 al.5 Cp Obligă inculpatul la 400 lei cheltuieli judiciare statului, din care 200 lei onorariu avocat oficiu. Cu apel. Soluţionare. ce trebui sa fac si cand pot da de permis. va multumesc.#-o
1,05
am fost oprit de oprit de politia locala. am fost la spital si mi sa luat o proba de sange. pot sa imi recuperez permisul.din cate stiu eu trebuia sa ma opreasca politia de circulatie sau macar sa o cheme pentru a o sesiza ,parca asa spune lege ce trebui sa fac. multumesc
simonette12 a scris:

Da, am vizualizat pronuntarea.Ati fost condamnat la o pedeapsa de 6 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, pentru art. 87 al.1 din Oug.195/2002.Prin urmare daca hotararea va ramane definitiva, aveti un termen de incercare compus din cuantumul pedepsei aplicate plus 2 ani, total 2 ani si 6 luni, perioada in care veti avea cazier.Daca in acest interval nu veti savarsi o alta infractiune, la implinirea lui veti fi reabilitatat de drept.Atentie! in cazul savarsirii unei noi infractiuni in acest termen, instanta va revoca suspendarea conditionata si va dispune executarea in intregime a pedepsei in regim de penitenciar, pedeapsa care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata pentru noua infractiune ( art.83 c.p).
In ceea ce priveste permisul de conducere, acesta a fost anulat si veti putea obtine un altul dupa trecerea unui an de la data ramanerii definitive a hotararii prin care ati fost condamnat.
dar am deja un an si jumatate decand nu am mai condus , mai trebui sa astept inca un an? iar cu amenta cum trebui sa fac daca nu am bani sa o platesc imediat, pot sa o platesc in decurs de un an, in rate
simonette12 a scris:

Precizati al carei instante apartine dosarul aratat de dvs.si data pronuntarii sau postati pronuntarea pentru a va lamuri.;)

craiova data de 25/05/2010
pronuntarea sa facut pe data de 25/05/2010. in craiova. scuzatima ca nu am specificat asta
eu nu inteleg ce spun acolo sunt o gramada de articole si de fapt nu stiu ce pedeapsa am , ce trebui sa fac sa pot sa conduc dinou.va rog sa va uitati poate intelegeti mai bine si sa imi spuneti si mie la ce se refeta totul. daca am suspendare si trebui sa astept sa ma duc sami ridic permisul sau daca trebui sa dau dinou multumesc
salut. am si eu o intrebare exista vreo lege in care sa ma apere . in urma cu 2 luni prietenul meu a baut suficient de mult incat a parcat masina undeva in mijlocul strazi. ma sunat si am mers cu el acasa.dar masina lui nu era asezata bine pe strada deabea mai trecea o masina printre ia si bordura, acum eu vazand cum este masina parcata am decis sa mut masina din locul in care era sa o trag cat mai pe dreapta si sa nuncurce circulatia. pe strada nu era nimeni si nu aveam la cine sa cer ajutor era 1:00 noaptea. si in momentul cand am incercat sa mut masina mau oprit politia si mia facut dosar penal. exista vreo lege cu care pot sa ma apar. ?
Răspuns la discuția pot sa ma apar singur in proces
doar daca iti permiti. cu criza asta . nu stiu cati isi permit un avocat.