avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaDediu

Activitate ElenaDediu

Va multumesc. Pe mine ma interesa indemnizatia de maternitate in acest caz.

Haideti ca revin cu urmatorul caz:

Daca, de exemplu, am un contract pe durata determinata pentru intervalul 01.07.2012 - 31.07.2013 asta inseamna ca tot angajatorul ar trebui sa plateasca indemnizatia de maternitate incepand cu 01.10.2013 (chiar daca relatiile contractuale s-au incheiat)?


Multumesc. Ma voi interesa la Casa de Asigurari de Sanatate.

Va multumesc mult pentru raspunsuri... dar tot nu mi-e clar...
Eu stiam ca daca imi dau demisia veniturile respective nu sunt luate in calcul pentru indemnizatia de crestere a copilului - ceea ce este ok. De asemenea, subiectul cu somajul nu ma afecteaza cu nimic in acest moment.

In acest caz, imi puteti spune la ce institutie sa apelez pentru a primi un raspuns direct de la sursa?

Multumesc,
Elena
Am gresit eu in mesajul initial - la Firma 2, incepand cu 30.09.2013 vreau sa imi dau demisia. Contractul este pana prin 2014...

Deci daca eu imi dau demisia nu mai beneficiez de indemnizatia de maternitate? Chiar daca este cu acordul partilor?

Sau care ar fi alte variante de incheiere a contractului de munca astfel incat incetarea acestuia sa nu imi fie imputata mie (si sa pot beneficia de indemnizatia pentru cele 126 de zile in baza veniturilor realizate)?

Multumesc,
Elena

Buna ziua,

Situatie:
- 01.iul.2011 - 30.sept.2013 - CIM (8 ore) Firma 1 (perioada nedeterminata)
- 01.iul.2012 - 30.sept.2013 - CIM (5 ore) Firma 2 (perioada determinata)
- 01.oct.2013 - concediu prenatal

De la Firma 2 as dori sa-mi depun demisia cu data de 30.sept.2013. In aceasta situatie cum ar trebui sa procedez pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate aferenta veniturilor realizate? Unde ar trebui sa merg, cu ce documente? Angajatorul (Firma 2) nu trebuie sa mai faca nimic dupa demisia mea, nu?

Multumesc frumos,

Elena