avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate gigelas

Activitate gigelas

Discuție Cod Fiscal 1950
Buna ziua,
Stie cineva care ar fi cel mai vechi Cod Fiscal in Romania ?
Ma intereseaza conditiile in care o persoana putea sa inscrie o suprafata de teren la rolul fiscal,in perioada 1945 - 1950.
Ce acte trebuia sa detina la vremea aceea,ca Primaria sa-i inscrie terenul in registrul agricol.
Multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita ANAF
Cu siguranta,voi publica totul,insa numai dupa definitivare.
Răspuns la discuția Executare silita ANAF
Multumesc !
Răspuns la discuția Executare silita ANAF
Cu siguranta voi ajunge si la tv. Pentru ca lumea sa vada cum trebuie procedat !
Răspuns la discuția Executare silita ANAF
Multumesc.
Da,stiu procedura.
Ma interesa alte piedici ce pot interveni....
Contestatia impotriva executorului,mi se pare o aberatie legislativa: Daca am deja o hotarare irevocabila (titlu executoriu) trebuie sa merg iar in instanta ca executorul sa fie obligat sa-si faca meseria... Cel putin nu se prevede in lege ceva penalizari si despagubiri din partea executorului,pentru a nu mai refuza ulterior !!!
O legislatie slaba de tot in tara asta.
Oricum,dupa ce termin cu procesele astea,plec din tara asta cu tot cu familie si afaceri. Niciodata nu ma voi uita nici macar pe harta spre tara asta !
Răspuns la discuția Executare silita ANAF
Multumesc.
Totusi,mi s-a spus (neoficial) ca nu as gasi un astfel de executor judecatoresc,ce ar fi dispus sa execute fiscul :)
Dar,voi incerca.
Buna ziua,
Am o hotarare definitiva si irevocabila,prin care ANAF trebuie sa-mi returneze o suma de bani.
Au trecut mai mult de 30 zile de la comunicare acestei hotarari,de catre Curtea de Apel,catre ANAF,iar aceasta institutie nu executa dispozitiile judecatoresti.
Mai trebuie sa solicit eu acestei institutii sa-si execute obligatiile impuse prin hotarare ?
Cum trebuie procedat pentru a pune aceasta hotarare in executare silita ?
Exista ceva "piedici" in a parcurge procedura standard,legala ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Conf.art.66 alin.(1.) ultima parte - "La cererea adresata Tribunalului va fi atasata dovada notificarii organului fiscal competent cu privire la intentia de deschidere a procedurii insolventei."
Notificarea aceasta,trebuie facuta de catre societatea ce doreste sa deschida procedura insolventei,catre ANAF ? Sau catre un creditor majoritar ?
(un model,ceva, se poate ?)
Multumesc.
Buna ziua,
Ce voi intreba aici,are legatura cu topicul de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Dupa control,in imprejurarile aratate in topic, societatea X a fost practic blocata (sechestru asigurator,popriri,etc.).Si totul,in baza unei estimari si a unor "suspiciuni rezonabile" - in realitate,inspectorii au gresit,insa societatea,in acest moment trebuie sa ceara falimentul (nu a mai putut plati rate la o banca,iar acum nu mai poate achita nici leasing-ul pt. o masina).
Banca,deja a obtinut incuviintarea executarii silite - deci,o creanta certa.
Exista contestatii la toate deciziile emise de ANAF,in baza controlului si a sumelor estimate ILEGAL de ei.
Exista si un dosar penal,in baza plangerii penale a ANAF,pentru evaziune fiscala.
Dosarul penal este din 2015.Iar pana acum,nu a fost nimeni audiat !!!
Concret,se va dovedi ca ANAF,prin inspectorii sai,au gresit,insa pana atunci,societatea X va fi falimentara.
Acum,intrebarea:
Pentru masina in leasing,daca nu se mai poate plati ratele,automat va fi luata inapoi de firma de leasing.
Dar,daca s-ar gasi cineva dispus sa cesioneze contractul de leasing,cu urmarea de a cumpara masina de la firma de leasing ? In acest caz,s-ar putea interpreta ca este vorba de bancruta ?
Cum ar trebui procedat in situatia data ?
Va multumesc.
Buna seara,
Am contestat o decizie de instituire a masurilor asiguratorii,pe care am si castigat-o.
(Inca o motivatie a instantei,foarte interesanta - de fapt,logica si legala)

Acum,la cine trebuie sa ma adresez sa dispuna ridicarea masurilor asiguratorii ?

Multumesc.