avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate stefan35

Activitate stefan35

juridic dana a scris:

Probabil service-ul respectiv nu avea casa de marcat, si ca urmare nu putea incasa numerar. Suma de bani achitata in numerar de Dvs. va fi ulterior depusa in banca, pe numele Dvs. si va reprezenta contravaloarea facturii emise. Este o practica folosita de unele unitati comerciale.
Cel mai corect era sa nu vi se fi incasat banii si sa fiti trimis la banca sa faceti plata in contul lor, in baza facturii emise.

buna ziua
daca nu putea incasa numerar atunci de ce functioneaza? ar trebui mai intai sa se doteze cu cele necesare si apoi sa deschida portile pentru public, cel putin asa e logic si normal. chiar daca mi s-ar fi propus sa merg la banca sa depun bani in contul lor nu as fii facut-o pentru ca, in primul rand nu cred ca mi-ar fi dat masina din service si nu as fi avut cu ce sa ma deplasez si in al doilea rand de ce sa faci acest serviciu unei firme care te stoarce de bani ori de cate ori are ocazia?
buna seara.
de curand am efectuat o revizie auto la un service care, pentru prestatia efectuata, a emis o factura insa nu a emis si chitanta desi factura respectiva a fost platita cu numerar la momentul respectiv. am intrebat si m-am mirat de ce nu se elibereaza chitanta pentru plata in numerar si am primit un raspuns la care am ramas masca; spune cam asa: "se elibereaza foaie de varsamant de la banca in momentul in care noi (adica cei de la service) ducem banii la banca"!!!!!!!!!!!!!!!?????????? am reclamat la OPC acest fapt dar nu am primit nici un raspuns. asta nu este cumva evaziune fiscala? care sunt reglementarile in vigoare care actioneaza in acest caz? se sanctioneaza cu amenda contraventionala sau penala acest fapt? va multumesc si astept un raspuns. cu stima