avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Activitate daniela1268

Activitate daniela1268

Buna ziua, Ce conditii trebuie sa indeplineasca un angajat la privat pentru a beneficia de zilele libere oferite prin legile 55/15.05.2020 si 221/26.07.2021? Mentionez ca doza 1 a fost facuta in martie 2021, doza 2, in aprilie 2021 si doza 3 in octombrie 2021. Pot beneficia de cele 3 zile libere acordate daca cererea a fost depusa in noiembrie 2021? ITM-ul considera ca am dreptul doar la 1 zi libera.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Vreau si eu un sfat in legatura cu o problema cu care ma confrunt.
Incepand cu data de 16.03.2009, sunt in concediul legal de odihna pe anul 2009. Deoarece unitatea la care lucrez a facut restructurare si implicit concedieri repetate, in biroul in care activez am ramas singura ( eu si un sef). Din aceasta cauza pe perioada concediului de odihna ar trebui sa ma inlocuiasca seful meu (mentiune facuta si pe cererea de concediu). Directorul care ne coordoneaza activitatea mi-a cerut verbal sa vin la serviciu pe perioada concediului de odihna, pentru a intocmi situatiile zilnice, urmand ca intr-o perioada viitoare ( mai libera) sa-mi recuperez prin liber zilele de concediu lucrate. AM ACCEPTAT. In aceasta perioada, stresata fiind si de faptul ca tatal meu este pe patul de moarte si eu nu-i pot fi alaturi pentru ca nu am gasit intelegere, am intocmit gresit, dar nu foarte grav, o situatie care a fost inaintata directorului general, fapt pentru care am fost sanctionata cu 10% din salariu pe o luna! cu posibilitatea de a face contestatie la tribunal in termen de 30 de zile de la primirea deciziei de sanctionare.
Va rog sa-mi spuna cineva daca sanctiunea este aplicata corect avand in vedere ca eu figurez in concediu de odihna si nu am o chemare scrisa din partea conducerii si cum ar trebui sa procedez pentru a mi se face dreptate.
Va multumesc!