avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate bianca26

Activitate bianca26

Răspuns la discuția va rog un ajutor
NU STIU DACA AJUTA LA ECVA, ADR CU O SEARA INAINTE TOCMAI L-A SURPRINS SOTUL LASAND UN BILET PE CARUCIOR SA IL IA DE ACOLO.
Răspuns la discuția va rog ajutati-ma
elga50 a scris:

In bloc nu aveti asociatie de proprietari?
In privinta caruciorului, chemati politistul de proximitate care are atributii in medierea conflictelor intre vecini si constatarea contraventiilor. El va poate indruma ce aveti de facut in continuare.

In privinta beciului de sub scari....in mod normal ar fi trebuit sa se sesiseze conducerea asociatiei si aceasta sa se implice.
Dv. puteti sa-l reclamati la primaria de care apartineti la serviciul Disciplina in constructii.



CU CE MA POATE AJUTA ASOCIATIA DE LOCATARI? EL E SEF DE SCARA. IAR VECINUL CARE E PESTE TOT BLOCUL, SI CARE INCASEAZA CONSUMUL A RAMAS NUMAI STUPEFIAT LA CE A PUTUT FACE SI A ZIS CA O SA II SPUNA. PE MINE ASTA NU MA INCALZESTE. AS PUTEA SA IMI RECUPEREZ BANII PE CARUCIOR, DACA NU AM MARTORI CA EL A DISTRUS? NUMAI CA L-A AVERTIZAT DE SEARA PE SOTU SA IL IA DE ACOLO.
Răspuns la discuția va rog ajutati-ma
jeanai.benjamin a scris:

deci doamna bianca in legatura cu caruciorul aveti timp 60 zile ca sa il dati in judecata pentru distrugerea bunurilor personale numai exista o problema ca caruciorul era in fata usi seara deci nu sunt sigur daca se vor putea lua masuri

CARUCIORUL ERA PARCAT IN SPATELE USII DE INTRARE LA BLOC, LA O DISTANTA DE 2 METRII DE BECIUL LUI. NU INCOMODA IESIREA NIMANUI DIN SCARA, SI EL PUTEA IESI BINE MERSI CU MOTORETA DACA VROIA. ERA PARCAT IN SPATELE USII IMOBILE DE IESIRE DIN CASA SCARII.

si in legatura cu beciul sapat sub scarii ati putea depune o reclamatie impreuna cu administratorul locuintei la tribunal sau o sesizare la politie
ADMINISTRATORUL CAREI LOCUINTE?
Un vecin mi-a deteriorat caruciorul copilului parcat peste noapte in casa scarii, periclitand siguranta copilului meu in momentul in care , neobservand in prima instanta dauna, am pus copilul in el. Era sa imi cada in cap, spatarul de care era razemat copilul cazund brusc pe spate. In ca masura as putea sa ii cer socoteala? ma protejeaza in vreun fel legea in cazul asta? mentionez ca m-a avertizat cu o seara inainte ca il incomodeaza, dar copilul fiind f bolnav nu am mai coborat sa il mut. Cum pot sa actionez impotriva lui. Mai mentionez ca valoarea caruciorului e de 400 euro.
buna ziua. am o problema cu un vecin care mi-a distrus caruciorul copilului parcat in casa scarii pt o noapte. as dori sa stiu in ca masura poate fi tras la raspundere. mentionez ca pretul caruciorului e de 4oo euro .

acelasi vecin a sapat sub scarile de la parterul blocului, facandu-si un beci eprsonal, neavand alte acte pt el decat niste semnaturi de la vecini luate acum multi ani (cand de fapt si-a facut si beciul). in ce masura si unde ar trebui sa ma duc sa contest aceasta, astfel incat sa fie impiedicat sa mai detina acel beci personal in care isi parcheaza motocicleta. ne deranjeaza si cu zgomtotul pe care il produce si cu faptul ca monopolizeaza casa scarii, pedepsindu-ma si pe mine asa dur ca am parcat o singura noapte caruciorul in scara.
eu stiu ca termenul de prescriptie este de 3 ani. si eu ma confrunt cu acceasi problema. sunt bugetare, avem contract la nivel de unitate, dar care e inferior celui la nivel national intrucat tocmaia ceasta clauza a fost exclusa. eu stiu ca nu ar trebui sa fie inferior. ma tot lupt cu ei de 5 luni si nu vor nicicum sa imi dea salariu desi le-am expus in cererile repetate temeiul legal. ei imi raspund ca nu e prevazut in ccm la nivel de unitate. CE POT SA FAC?
am mai revenit cu o cerere acum o luna si ceva, am cerut din nou nr de inregistrare si raspuns scris, am tot sunat, si tot nu am primit nici un raspuns.
am vreo sansa sa ii actionez in instanta?
buna. in momentul cand am depus actele pt crestere si ingrijire copil pana la 2 ani mi s-a comunicat ca banii ii vor primi abia peste 5 luni. mentionez ca in alte orase mamicile primesc in cel mult 2 luni, daca nu in luna depunerii cererii acest bani. ma gandesc in conditia in care as fi o mama singura cum m-as putea descurca cu laptele praf, scutecele si tot ce are nevoie un copil. de asemenea, nici alocatia nu o primesc mai degraba de 4 luni. as dori sa stiu de ce nu face nimeni nimic in acest sens si ce s-ar putea face, dpdv legal (asta daca se poate face ceva) astfel incat sa nu mai existe acesta intarzieri in plata indemnizatiei.
buna ziua. as avea si eu o intrebare. sunt angajata de 4 ani si in urma cu cateva luni am nascut. concediu postnatal mi-a expirat la data de 15 noiembrie 2009, moment in care mi-am depus actele pt concediu ingrijire copil pe 2 ani. as dori sa stiu daca am dreptul la prima cu ocazia sarbatorilor de iarna, pe care colegii mei au primit-o zilele astea iar eu nu. nu consider ca ar fi corect acest lucru in conditiile in care chiar daca excludem concediu pre si postnatal, macar pe jumatate de an cat am fost efectiv la lucru sa iau si eu aceasta prima. va rog mult spuneti-mi care e cadrul legal in aceasta privinta pt a stii daca s-a actionat sau nu corect in cazul meu. mentionez ca in anul precedent, cunosc colege care eu nascut si au venit doar cateva luni la servici pe anul respectiv, si totusi cu ocazia craciunului au luat aceasta prima intreaga. sunt bugetara. de asemenea, nu am primit nici banii de ajutor de nastere, cum prevede legea, in cuantumul unui salariu mediu pe unitate desi am depus doua cereri cu nr de inregistrare acum peste 3 luni (nu am primit nici un raspuns).