avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate andromeda71

Activitate andromeda71

Răspuns la discuția Antena GSM montata pe bloc
Antena si camera cu echipamente electrice este amplasata chiar deasupra apartamentului parintilor mei.
In 2005 cand s-a montat antena si-au dat acordul. In 2007 s-a marit capacitatea antenei si s-a facut un alt contract pe o durata de 10 ani. Deci la anul expira si as vrea sa nu se mai reinnoiasca. Numai ca in contract se spune ca asociatia are dreptul sa prelungeasca contractul. Nu spune nimic de drepturile proprietarilor de apartamente.
Cui sa ma adresez: primariei, OPC, ANCOM, Ministerul sanatatii?
Răspuns la discuția Antena GSM montata pe bloc
Am intrat in posesia contractului (copie), scrie ca se poate prelungi cu acordul partilor, asociatia este interesata numai de bani.
In contract obligatiile posesorului antenei sunt minime, iar contractul se poate rezilia numai daca acesta nu plateste. Asociatia se pare ca are drepturi depline!
Camera electrica este antifonata, dar apar tot timpul probleme, se strica aparatura, parintii mei sunt cu nervii intinsi la maxim...
Buna ziua,
Parintii mei locuiesc intr-un bloc pe care a fost amplasata o antena GSM. Antena este amplasata deasupra apartamentului lor din 2005. De Sarbatori (2015) parintii mei au suportat un zgomot infernal provocat de antena si desi au sezizat membrii Asociatiei de locatari nu au fost luati in seama. Dupa Sarbatori, in urma telefoanelor date de parintii mei la Bucuresti, in data de 10 ianuarie a avut loc o interventie in site! In cadrul acestei interventii s-a constatat ca unitatea exterioara a aparatului de aer conditionat avea gheata, lucru care a provocat o functionare defectuoasa. Totodata s-a procedat si la schimbarea amplasarii acestei unitati exterioare.
In urma acestei interventii s-a rezolvat problema zgomotului din apartament. A fost nevoie de 3 saptamani, in perioada Sarbatorilor pentru a rezolva problema zgomotului. Parintii mei, pensionari au petrecut Sarbatorile in compania zgomotului, cu toate sesizarile facute. In loc sa se odihneasca dupa o viata de munca si sa petreaca Sarbatorile in liniste, au avut parte de lucruri deosebit de urate!
In data de 8 Martie 2016, de Ziua Femeii, m-a sunat mama mea la 8.00 dimineata sa-mi spuna ca n-a dormit toata noaptea din cauza zgomotului. In aceasta situatie am sunat direct la un domn care se ocupa de intretinerea site-ului (mama mi-a dat numarul de telefon) si l-am rugat sa se duca la locatie sa verifice daca site-ul functioneaza normal. Nu a fost usor sa-l conving sa mearga in site, dar pana la urma a dat curs cererii si a ajuns in site. Asa s-a descoperit ca aparatul de aer conditionat din camera cu echipamente electrice nu functiona. In camera era o caldura infernala, iar zgomotul se auzea de la usa, cu usa inchisa. Am inteles ca in urma acestei interventii in site s-a deschis un tichet in sistem pentru repararea aparatului de aer conditionat. In aceeasi zi, 8 Martie a venit echipa care a reparat aerul conditionat. Nu stiu ce efect a avut defectiunea aparatului de aer conditionat asupra echipamentelor electrice din site si nu stiu nici cat timp a durat aceasta defectiune. Mentionez ca nimeni nu si-a pus o asemenea problema si nu s-a facut nici o verificare a echipamentelor!
Mentionez ca si in acest moment exista un zgomot surd permanent in anumite camere ale apartamentului. Nu este vorba de numarul de decibeli, ci de continuitatea si permanenta acestui zgomot.
Contractul expira in 2017 si as dori sa nu se mai continue, dar Asociatia de locatari se va opune.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac sa le asigur linistea parintilor mei pensionari.
Acum 2 ani un coleg de serviciu a primit o hartie oficiala prin care era anuntat ca pentru cei 15 ani de vechime in munca CO i se mareste la 25 de zile.
Acum ma aflu in aceeasi situatie, personalul la departamentul de resurse umane s-a schimbat si nu stie nimic despre acest lucru.
Puteti sa-mi spuneti daca exista ceva in legislatie legat de acest lucru?

Multumesc anticipat,
Super raspuns, cu adevarat profesional!

Multumesc mult.
aveti aici linkul persoanei de care vorbesc...
www.avocatnet.ro/content/.../Indemnizatie-crestere-copil-diminuata.html
Da, primesc banii pe card, dar nu am ce rest sa primesc din urma ...intotdeauna am primit 4000Ron, suma destul de rotunda de altfel... am mai citit pe forum de aici si am descoperit ca mai sunt persoane care au primit in loc de 4000ron suma de 3439ron...cine poate sa explice diferenta?
si totusi cum se explica suma de 3439Ron??
se pare...bine zis...ca in lege nu se stipuleaza decat ca plafonul minim ramane fix...tocmai am primit pentru luna iulie 3439RON si nu 3400RON....!? si nimeni nu explica nimic...daca suni, nu-ti raspunde nimeni la telefon...
Unde putem sa ne adresam pentru un raspuns oficial?
sunt in aceeasi situatie...am primit 4000Ron pana in prezent, iar in august am primit 3439Ron! Dar tot nu inteleg...diminuare cu 15% din 4000 inseamna 3400...de unde diferenta de 39ron?

Poate cineva sa ne lamureasca?

Multumim anticipat pentru ajutor!