avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Maria_B

Activitate Maria_B

de solicitat am solicitat. si amiabil si mai putin amiabil. nu imi permit momentan procese ptr partajare. se pare ca singura solutie este cea pe care o stiam deja, plangere la politie ptr blocarea accesului la o proprietate si mergerea in instanta ptr asta.

numai bine va doresc!
multumesc.
Este apartament proprietate comuna. Am locuit timp de 5 ani cu fostul sot, iar in urma unor probleme de sanatate am decis sa ma mut, cand am vrut sa imi iau parte din lucruri personale am gasit yala schimbata. Partajul nu a fost facut inca.

multumesc tare mult :)
buna ziua, doresc sa stiu care sunt drepturile si caile legale ptr a avea acces in apartamentul proprietate comuna?! care sunt pasii de urmat? mi s-a blocat accesul in apartament, desi lucrurile mele sunt acolo..nefiind facut partajul. multumesc.
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
Ma bucur ca am reusit. Si sper sa reuseasca si altii.E adevarat am luptat ceva, sincer o arma e si stapanirea de sine, calmul si cunoasterea drepturilor.Normal ar fi trebuit sa plec din feb., dar nu a fost cum au vrut ei! Mi-am luat 3 luni concediu medical, dupa care preaviziul.. etc. Si..am zambit! Tot timpul am zambit! Am preferat sa se streseze altii, ca eu m-am stresat 12 ani la ei si nu le-au pasat! Inca odata va multumesc!
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
ca sa fiu mai clara : pe langa acele doua salarii compensatorii,care mi se cuveneau de drept am primit si plata ptr.concediul de odihna neefectuat si bonurile de masa ptr.perioada de preaviz, cat si preavizul platit la 8 ore! sper sa fie de ajutor si altor persoane dialogul nostru. multumesc!
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
revin cu noutati! am primit pana la urma 3 salarii, nu doua ! acum mi-am verificat contul!! deci...totul e sa lupti ptr. dreptul tau!! o zi frumoasa va doresc !:hugall:
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
Posibil. Multumesc ptr.tot!
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
multumesc mult! in ceea ce priveste CCM : am doar ce mi-ati trimis d-voastra. cineva spunea ca in cazul in care au intervenit modificari in contract, as putea afla de la ITM Neamt.E bine ca pot cere salariul chiar daca au trecut cele 30 de zilei! Contestare nu are rost sa fac. Nu vreau sa ma intorc . Si nu cred ca are rost sa ii dau in judecata ptr descriminare sau sa cer daune ptr.ca m-am imbolnavit la ei, desi..Nu stiu daca se merita! Multumesc ptr tot!! O zi frumoasa va doresc!!!
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
Multumesc mult Pakos, imi este foarte de ajutor.

Da,variantele astea le vedeam si eu, desi sincer chiar imi este sila si asa nu as fi vrut cearta, dar stiam ca aici o sa se ajunga. ITM-ul de care apartine societatea este in Piatra N. nu in localitatea unde locuiesc, daca fac o notificare cu confirmare de primire in care sa cer( ptr.inceput) o copie a CCM si poate au si CIM, e corect?! Este nevoie sa merg personal acolo? Problema e ca inca nu am primit decizia in original ci doar o copie care e datata din data de 18.05. si ma intreb daca contestarea se face de la data emiterii sau data la care ai luat la cunostinta ?! Daca ma puteti ajuta cu adresa actualizata ITM-ului Piatra Neamt ar si super!! Multumesc!
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura
a fost desfiintat postul meu, prin urmare am fost concediata cu art.65 alin.1 Stiu ca trebuie sa beneficiez de 2 salarii compensatorii. Problema e ca ori de cate ori le-am amintit, ei ori au ocolit sub. ori cei de la punctul de lucru unde am activat , au zis ca de fapt am dreptul la unu. Asa cum nu au reusit sa ma convinga sa-mi dau demisia, nu vreau acum sa-i las pana nu imi dau ceea ce mi se cuvine. Am avut colegi care au fost fortati sa-si dea demisia si care au plecat doar cu un singur salar. Ideea e cum sa le demonstrez ca am drepate?! Am sa le cer lor sa-mi demonstreze ca au drepate,dar..si eu vreau sa am date exacte. Si sunt si presata de timp. Multumesc foarte mult ptr ajutor!!