avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela_12

Activitate Mihaela_12

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc foarte mult!!! Am inteles... Va doresc toate cele bune!!!
Va multumesc foarte mult pentru informatii!!!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inteles acum... Va multumesc foarte mult pentru informatii!! Va doresc numai bine si mult succes in tot ce faceti!!
Va multumesc foarte mult!!! Nu stiu ce inseamna indiviziune, dar eventual mai citesc... Aceasta inseamna proprietatea comuna, fara divizarea fizica, in fapt, a drepturilor? Sau, imi puteti expllica, cat de sumar, va rog?

Da, stiam ca donatia implica costuri suplimentare, dar mama acestor fii dorea sa se asigure ca apartamentul nu poate fi atins, in cazul unei potentiale executarii silite, pentru vreun imprumut al unuia dintre fii...
Nu a murit nimeni, slava Domnului!! Intrebarea era teoretica... si lista de rude a fost enumerata, doar ca informatie vizavi de familia existenta ... pentru a intelege cine ar putea deveni mostenitor. din familie...

Deci, doar fratele ar deveni mostenitor...

Va multumesc mult pentru informatii!!! Va doresc toate cele bune!!

Va multumesc din toata inima!!! Va doresc toate cele bune!!!
Succesiune si donatie din partea fiilor catre mama..

Buna ziua!! Imi puteti spune, va rog frumos, in cazul unei succesiuni dupa sot / tata... pentru ca fiii sa poata dona mamei partile unei imobil, se face succesiune si apoi donatie de catre fiecare fiu catre mama??

Iar mai tarziu, mostenitorii acestei mame, vor fi tot acesti fii, nu?

Va multumesc foarte mult!!
Buna ziua!!

Va rog, frumos, imi puteti spune - teoretic, legal - in cazul mostenirii dupa o persoana care nu are decat un frate si fiul acestui frate si apoi doar sotia fratelui (cumnata) si o matusa si veri, cui i-ar reveni mostenirea dupa aceasta persoana si in ce parti?

Precizez, de asemenea, ca imobilul parte a acestei mosteniri a fost dobandit partial prin donatia acestui frate cu ani in urma, catre persoana in cauza...

Faptul ca o parte a imobilului parte din mostenire a fost donat anterior de fratele care ar deveni mostenitor, nu ar ridica nici o problema pentru acest mostenitor, nu?

Va multumesc foarte mult!!
Buna ziua! Ma puteti ajuta, va rog, cu urmatoarea inforimatie: in cazul in care cineva a lucrat in domeniul medical, peste 35 de ani, in 3 schimburi si are in prezent doar aprox. 800 ron pensie, cum poate cere recalcularea (corecta) a pensiei, neavand alte acte suplimentare fata de cele pe baza carora i s-a acordat doar aceasta suma?
Buna seara / ziua!
Am urmatoarea intrebare:
In cazul in care o persoana rezidenta in strainatate (UE), asociat unic al unui SRL din Romania, doreste sa cesioneze 51% din partile sociale unui tert,
1. trebuie sa fie prezenta in tara si /sau sa incheie un act (contract de cesiune sau alte documente) autentificat de un notar sau ajung actele interne, sub semnatura privata (si stampilate) ale SRL-ului?
2. se poate realiza aceasta modificare in termen de 10 zile, sa zicem, sau pentru inregistrarea cesiunii la Registrul Comertului e nevoie in prealabil de publicare in Monitorul Oficial, ceea ce prelungeste semnificativ termenul de finalizare a procesului de cesiune a partilor sociale?
Va multumesc mult!