avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate Angela Rauta

Activitate Angela Rauta

Discuție Revizuire
Dupa Revizuire ce cale de atac pot sa mai folosesc si in ce perioada?

Am fost membru CAP Nehoiu si am fost pusa in posesie pe suprafata de 3300 mp de catre Primaria Nehoiu.Ulterior,aceasi Primarie, a pus in posesie alta persoana.
Cui pot sa ma adresez pentru a-mi recupera drepturile?
Deciziile definitive si irevocabile trebuie sa fie comunicate in scris petentului,mai ales ca am platit taxa de timbru si Taxa judiciara?
Discuție Probatoriul
Am o Decizie definitiva si irevocabila si o Sentinta civila definitiva si irevocabila in favoarea mea. Prin Decizie mi-i se recunoaste reconstituirea Dreptului de proprietate asupra terenului tatalui meu-decedat-in nume propriu.
Mentionez ca sunt singura care sunt nemultumita de decizia Comisiei de aplicare a Legii nr 18/1991 si am formulat plangere in instanta.
Sentinta civila obliga Comisia judeteana sa ma puna in posesie pe suprafata respectiva. Ignorand Hotararile tribunalului definitive si irevocabile-Comisia a emis Titlul de Proprietate pe numele mostenitorilor autorului.
Instanta de fond si Tribunalul au luat ca proba de baza:"existenta unei intelegeri intre frati"-unul a formulat plangere,altul a finantat.,iar toti sa profite.
Afirmatia a fost facuta de aparatorul respectiv,fara prezenta celui care se presupune ca a finantat:
-fara existenta unei declaratii sub semnatura proprie
Intrebare: este corect ca Instantele judecatoresti sa ia in considerare o Proba fara un probatoriu legal,administrata in Instanta de catre aparator?
Discuție Revizuirea
Daca cauza s-a judecat la Tribunalul Buzau,doresc sa cer Revizuirea Deciziei,cui trebuie sa ma adresez?
Am o Decizie definitiva si irevocabila pe terenul mostenit de la parintii mei,teren ce nu a fost inscris in Registrul agricol.
Conform Legii nr 18/91 fratii mei au aceleasi drepturi asupra terenului atata timp cat numai eu am castigat.Am contestat in instanta Decizia Comisiei comunale si cea a Comisiei judetene.Fratii nu m-au sprijinit cu nimic!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Au toti fratii mei dreptul; la terenul castigat in Decizie?Terenul castigat de mine este partajabil?
Discuție Daune morale
Fratele meu a dorit sa ma excluda de la mostenirea lasata de tatal meu. A gasit multa intelegere la Judecatoria Patarlagele si,prin Sentinta civila nr 852/05.04.2011 ,a reusit.
Am declarat Recurs si prin Decizia civila nr 558 /2011 a Tribunalului Buzau am castigat. Ce pot face pentru a fi despagubita material si moral si pentru pedepsirea judecatorilor corupti?
Sunt nedreptatita in dosarul nr 1642/277/2008 al judecatoriei Patarlagele pentru ca Tribunalul Buzau a dat o Decizie definitiva si irevocabila pe data de 20 iunie 2012 respingandu-mi recursul.
Mentionez ca am avut 3 Decizii definitive si irevocabile ale Tribunalului Buzau-Decizia civila nr 440/13.04.1994 a Tribunalului Buzau si Decizia nr 341 care sunt in favoarea mea si contrazic acest Dosar.

Ce documente trebuie sa prezint pentru ca ,in aceasta cauza,am 3 Decizii definitive si irevocabile date de Tribunalul Buzau si care nu au fost respectate?
Discuție C.E.D.O
Sunt nedreptatita in dosarul nr 1642/277/2008 al judecatoriei Patarlagele pentru ca Tribunalul Buzau a dat o Decizie definitiva si irevocabila pe data de 20 iunie 2012 respingandu-mi recursul.
Mentionez ca am avut 2 Decizii definitive si irevocabile ale Tribunalului Buzau-Decizia civila nr 440/13.04.1994 a Tribunalului Buzau si Decizia nr 341 care sunt in favoarea mea si contrazic acest Dosar.
Care este procedeul de a merge la C.E.D.O si ce cale de atac mai am?
Răspuns la discuția Cand pot sa ma pensionez?
Subiect: Pensie impozitata nelegal
Am o pensie de 1400 RONi.Mi-i s-a oprit C.A.S.-ul pentru toata suma.Unde ma pot adresa sa imi recuperez banii impozitati nelegal?
Am aflat ca pana la suma de 740 RON nu trebuia sa fiu impozitata.
Cum se poate revizui Dosar penal judecat in anul 1991?