avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate ciao_loredanas

Activitate ciao_loredanas

Astazi au trecut 30 zile de la intocmirea celor 2 PV si inca nu le-am primit prin posta. Am primit doar cele doua instiintari prin care mi se comunica suspendarea dreptului de a circula.
Cam ce ar trebui sa fac? Sa astept PV pentru a face contestatie? Pot contesta instiintarile? Daca nu, ce fac?Astept pana in 21 octombrie #-o data la care imi expira suspendarea?!?!?!?!?
Am ridicat astazi o recomandata de la posta...credean ca sunt cele 2 PV, in schimb erau 2 instiintari prin care mi se aduce la cunostinta suspendarea dreptului de a conduce pentru 90 zile incepand cu data de 21.04.2009, respectiv suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 zile incepand cu data de 20.07.2009.

Instiintarile au urmatoarea forma:

[IMG][ link extern ] ]

respectiv,

[IMG][ link extern ] ]

Permisul este la mine. Nu am primit nicio instiintare sa il predau, nu am primit cele 2 PV intocmite, ci doar cele doua instiintari.
Deci eu de cateva zile circul cu permisul de conducere suspendat...bine ca nu m+a oprit politia.
Ce pot face in acest caz? Trebuie sa primesc si PV pentru a face contestatie?
Are cineva vreun sfat?
cioan a scris:

Daca dupa iesirea din localitate v-ati fi pastrat viteza cu care ati circulat in localitate ar fi fost vorba de o singura contraventie. intrucat ati accelerat dupa iesirea din localitate este vorba de doua contraventii ce trebuie sanctionate ca atare.
In cazul in care ati fi fost oprit dupa prima abatere, este posibil sa fi facut si pe cea de a doua.
Va doresc numai bine.


Imi pare rau, dar nu inteleg logica...de ce in cazul meu 110 km/h in localitate, 160 km/h in afara considerati ca am comis 2 contraventii, iar in cazul prezentat de dvs. si anume 110 km/h constant in localitate si in afara, ar fi fost vorba de o singura contraventie deoarece si in acest caz depaseam si in afara localitatii limita legala cu 10 km/h, sau .?!?!?!

Si in cazul in care eram oprita dupa prima abatere, nu poate, ci SIGUR nu o mai comiteam si pe a doua...cine ar mai fi comis-o?!?!?
ellla_ a scris:

Pe langa toate cele mentionate mai sus nu uitati sa verificati corectitudinea completarii p.v. E cumva agentul BENE Gheorghe? Mai mult, sa nu uitati ca radarele mobile au o marja de eroare la inregistrare, functie de modelul de radar utilizat. Apoi trebuie sa tinem cont si de faptul ca radarul trebuie sa fie omologat, verificat metrologic( atentie ca Politia comunica omologarea de la un radar ce poate fi montat pe alta masina, deci nu e suficient a se verifica buletinul metrologic cu privire la data pana la care e facuta metrologia, ci si pe ce masina e montat).
Am spete similare tot pe Arad-Tm.
Succes sa aveti.
Av. Bujanca Monika
0723 386 231


Voi verifica in detaliu PV verbale cand le voi primi. Nu mai retin numele agentului, dar retin numarul de inmatriculare al masinii in care se afla politistul si anume AR09TRN (logan rosu). "Evenimentul" a avut loc de la iesirea din Sagu si pana la intrarea in Arad. Retin ca in PV a consemnat ca am fost inregistrata pe caseta A51 si ca inregistrarea a fost realizata de pe masina cu numarul de inmatriculare mentionat mai sus,
r.gabi a scris:

Radarele au fost instalate in cascada,adica unul in oras(inainte de iesire) si altul imediat pe drumul de iesire sau este vorba de acelasi radar pentru ambele contraventii ?
Cel putin perioada de timp dintre cele doua contraventii(orele : 10,49 si 10,52),astfel cum o relatati, este foarte mica.


Nu. Este vorba de acelasi radar pentru ambele contraventii. Agentul constatator se afla intr-o masina dotata cu radar mobil, masina ce a mers in spatele meu de la iesirea dintr-o localitate pana la intrarea in urmatoarea.
mjustin a scris:

Daca era masina dotata cu radar mobil se poate sa aiba inregistrare care e cam greu de contestat.



Nici nu vreau sa contest viteza. Contest modul in care a procedat politistul. De la urmarire si pana la aplicarea sanctiunii..
"Daca,dupa fiecare contraventie masina era oprita si aplicata sanctiunea cuvenita ,nu exista nicio problema". Aceasta este si opinia mea...nu mi se pare in ordine sa imi suspende permisul pentru 180 de zile. Daca mai mergea in spatele meu pentru inca 15 km, mi-ar fi intocmit 10 PV (adica stateam pana a doua zi acolo) si mi-ar fi suspendat permisul pe 5 ani?!?!?!?!?! Corect mi s-ar fi parut ca dupa constatarea primei contraventii sa ma traga pe dreapta....si nu sa continute sa ma urmareasca........cuvantul "vanatoare" descrie cel mai bine cele petrecute in acea zi. Astept sa vina PV si voi contesta modul in care a procedat agentul constatator. Cele 2 PV au fost intocmite la interval de maxim 5 min . ... si pt prima contraventie a fost consemnata ora 10:49, iar pt. cea de-a doua ora 10:52 (mi-a citit dl politist PV). Totusi astept sa le primesc acasa sa vad ce contin exact.
Ziilele trecute ma deplasam pe ruta Timisoara- Arad. La iesirea dintr-o localitate am depasit o masina care mergea cu viteza redusa...am depasit-o si mi-am vazut de drum,...recunosc cu o viteza destul de mare...aceasta masina m-a urmarit mai mult de 5 km... iar la intrarea in urmatoarea localitate m-a tras pe dreapta #-o aducandu-mi la cunostinta urmatoarele:
1. Depasirea limitei legale a vitezei in localitate cu 50 km/h..zice ca m-a pozat cu 110 km/h (nu prea sunt sigura ca asa era..dar sa zicem)
2. Depasirea vitezei legale in afara localitatii cu 50 km/h...zice ca mi-a facut poza avand 159 km/h (viteza pe care nu o contest)..undeva pe la 160 km/h sigur am avut...specific ca eram pe drum european ...

Apoi dl. politist mi-a intocmit 2 PV....pe moment nu mi s-a parut nimic deplasat pana in momentul in care mi-a comunicat \"sentinta\" si anume: Suspendarea permisului pe o perioada de 90 zile pentru fiecare contraventie pentru care a intocmit PV, adica in total 180 :O ?!?!?!?!?!?!?! . ....... ...#-o
Acum astept sa imi vina PV acasa...am refuzat sa semnez..

A procedat corect politistul deplasandu-se in spatele meu pentru 5 km fara folosirea semnalelor vizuale sau acustice? Se poate sa imi suspende permisul pentru 180 zile? #-o