avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate crispc

Activitate crispc

Răspuns la discuția card de salariu cu forta
Va multumesc pentru toate informatiile pe care mi le-ati dat, am rezolvat intre timp problema cu institutia respectiva.
Inca o data VA MULTUMESC.
Buna ziua,
Am avut un incident cu o institutie bancara si nu stiu cum este mai corect sa procedez.
Acum aproximativ 1 luna au sosit la sediul firmei unde lucreaz doua reprezentante ale unei institutii bancare de succes pentru a ne propune schimbarea cardurilor de salariu de la institutia la care le avem acum, cu cardurile oferite de ele.
Dupa discutii de arpoximativ 1/2 de ora domnisoarele, ne-au asigurat ca in urma unei conventii pe care o vor incheia cu firma la care lucrez, ni se vor vira salariile pe noile carduri , dar numai dupa incheierea unei conventii cu firma la care lucrez, pana atunci, insa, ca sa nu mai faca si alte drumuri, cei care am discutat deja cu dumnealor, am semnat oarece hartii de deschidere de cont, ni s-au inmanat niste PIN-uri, urmand sa se emita cardurile dupa semnarea conventiei cu firma.
Dupa doua saptamani, am fost anuntata telefonic ca trebuie sa-mi ridic de la sediul firmei lor cardul pe care mi l-au emis. Am sunat la firma la care lucrez (eram in concediu in perioada aceea) si am aflat cu stupoare ca nu s-au schimbat cardurile si ca salariul meu ramane pe vechiul card.
Am stat linistita, neridicandu-mi cardul de la sediul institutie respective, gandindu-ma ca daca nu-l activez , logic nici nu voi avea ceva de plata. GRESIT! Primesc mesaj pe telefon dupa alta saptamana ca am de plata 14 lei pentru intretinerea cardului si ca am sold negativ. Evident, am sunat la institutia respectiva si am cerut sa se anuleze cardul, dar mi s-a raspuns ca trebuie sa-l ridic de la sediul lor, sa-l activez si dupa aceea sa ma duc la ei sa fac o cerere de inchidere, evident dupa ce imi achit soldul negativ.
Stiu, prostia se plateste, am semnat ceva, probabil totul este legal, dar mi se pare de domeniul escrocheriei. Este undeva la limita dintre "Hotul si prostu'". Nu am semnat cu cineva de pe strada care mi-a promis ca ma imbogatesc peste noapte... Am semnat cu o institutie bancara, pentru un card pe care urma sa mi se vireze salariul. Nu am semnat pentru un card de credit...Emiterea acestui card depindea de incheierea unei conventii dintre institutia bancara si firma la care lucrez.
Ce ar trebui sa fac pentru a nu ma mai simtii escrocata, atat eu cat si colegii mei care sunt in aceesi situatie. Suma pe care ei o pretind nu este mare, dar este total nemeritata. Nu au facut nimic de "banii" astia. Pentru ce sa-i platesc?