avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate danyda8

Activitate danyda8

Discuție CAS PFA
Buna ziua,

Sunt pfa din 2009, am incheiat cu casa de pensii cta in 2009 un ctr de asigurat prin care platesc lunar 232 ron ( 31,3% la venit minim), in 2010 cand a fost nebunia cu pfa-uri in baza oug58/2010, am declarat venit pt iulie 2010 si am platit contrib pentru ambele ctr, pentru aug si 10 zile din sept 2010, casa de pensii cta nu a mai primit declaratii cu venit realiz pe motiv ca nu mai este cazul, acum in 2012 am primit o notificare prin care sunt anuntat ca am de plata contrib la venit realizat in aug si 10 zile din sept 2010 plus dobanzi si penalitati, va rog sa-mi spuneti daca este legal ce fac ei in conditiile in care mai era un ctr de plata incheiat anterior care nu a fost anulat. va multumesc.
numai exista prevederea prin care mamicile care se intorc la munca, timp de 6 luni nu pot si concediate? chiar nu stiu ce sa fac pentru ca se folosesc de faptul ca nu cunoasteam legea isi bat joc de noi.
am nevoie de un sfat, sunt in concediul de maternitate ( cel de 126 dupa nastere) dupa terminarea lui doresc sa ma intorc la munca, am discutat cu angajatorul si am inteles ca pe postul de pe care am plecat ( post de director sucursala) este angajata o alta persoana, chiar daca contractul meu de munca este inca in vigoare, si ca la intoarcerea mea daca nu imi pot oferii un post care sa corespunda pregatirii mele pot sa primesc decizia de concediere.
se poate asa ceva nu exista nimic sa ne protejeze?
multumesc,
adica sa inteleg ca indiferent ca am chelt care ma ajuta sa realiz aceste venituri, de ele nu se tine cont si se plateste doar la brut ........ da asta e #-o, prost e ala care isi mai declara toate veniturile
multumesc mult
Va rog un sfat, sunt pfa si am semnat cu o firma contract de comision prin care se specifica retinerea de 10% (impozit retinere la sursa), eu imi platesc cas si cass prin contract, am depus in mai declaratia 200 cu venit realizate pe 2009, si acum am primit de la adm fin decizia anula, in aceasta decizie nu imi este luata in calcul nici o chelt de orice natura ( nici cu contrib la asig soc si nici cu chelt deduc) mentionez ca atunci cand am depus decl 200 am trecut si aceste chetl, si imi calculeaza ca am de plata dif de 6% la venit realiz.
este bine asa, nu se iau in considerare aceste chelt? multumesc
Răspuns la discuția Rugaminte PFA
Buna ziua,

Revin cu urmatoarea precizare este vorba de un ct de prest servicii incheiat intre o pfa si un srl, atunci mai este valabila retinerea la sursa?
Discuție Rugaminte PFA
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema, firma unde lucrez ne desface contractul de munca si ne obliga sa ne facem pfa cod 4619 ( intermedieri comert) si se va face un contr de prestari de servicii, ni s-a spus ca se va retine un "impozit" de 10% retinere la sursa, din ce am citit eu pe site-ul dvs si pe internet acest impozit se opreste doar in cazul unui contract de colaborare incheiat cu o pf, si ca pfa are obligatia sa isi organizeze contabilitate si sa plateasca impozitele aferente.
Rugamintea mea este, puteti sa-mi spuneti in baza caror articole din lege firma imi percepe abuzit aceste impozite pe care au ar trebuie sa le platesc de 2 ori, adica ce argumente pot sa-i aduc pentru a ne sustine drepturile.
Va multumesc mult.
Se pare ca organul de control nu mai poate sa ne ajute acum, sau nu va mai este mila de sarmanii contribuabili?
poate ne ajutati cu un raspuns asa "mai oficial" :O , sa iesim si noi din ceata asta ....
o seara buna