Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitate TVA si cheltuiala la bonuri fiscale?!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitate TVA si cheltuiala la bonuri fiscale?!

HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea (urgenta) e daca acest ordin 293/2006 mai e in vigoare sau nu? Se mai poate deduce cheltuiala la bonurile fiscale cu valoarea sub 100 lei la calculul impozitului pe profit?
Dar la bonurile de combustibil, se mai deduce TVA-ul cf Ordinului 293/2006?
La mu;ti ani celor care isi serbeaza astazi numele si ziua de nastere!
Multumesc anticipat!
Nu se deduce cheltuiala din bonurile sub 100 lei, exceptie bonurile de combustibil.
Nu se mai pot deduce de la intrarea in vigoare a HG 105/18.02.2009?
Multumesc
la combustibil raman doar cele din exceptiile din Ordonanta 34/2009, cred...
de unde ati dedus faptul ca nu se mai deduce cheltuiala la bonurile sun 100 lei , ce facem atunci le consideram nedeductibile ?
eu stiam ca nu se deduce tva-ul la cele sub 100 lei si nu cheltuiala