avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters86467

Activitate ContSters86467

Răspuns la discuția Noua lege privind armele neletale
Incerc doar sa fiu precaut si sa evit neplacerile cu sistemul, de acea caut legea pe internet si incerc sa o interpretez, dar mai important este sa ascult sfatul dumneavoastra, deoarece poate ati intampinat situatii similare chiar dumneavoastra, sau poate prieteni, cunostiinte or clientii dumneavoastra.
Cu cat numarul sfatuitorilor e mai mare, sfatul cel mai bun va fi adoptat.
Este prima data cand introduc in tara o arma alba si sunt constient caci multi dintre lucratori vamali nu au cunostinte despre noile legi aparute, in special ca guvernul romaniei le scimba in fiecare saptamana.
Se multumeste pentru contributia acordata.:)
Răspuns la discuția Noua lege privind armele neletale
Nu cumva aceasta lege s-a schimbat odata cu intrarea romaniei in EU, deoarece trecerea dintr-o tara in alta in cadrul EU nu mai este monitorizata, numai intre romania si ungaria inca exista punct de control trecere frontiera dupa cum am vazut.
Dupa cum se vede romania a intrat in EU prin usa din spate daca inca se cere plata unei taxe vamale pentru un obiect fabricat in EU sau pentru care taxa vamala pentru acest obiect a fost platita cand obiectul a intrat in Spatiul Economic European.
Se multumeste pentru raspuns.
Răspuns la discuția Noua lege privind armele neletale
Se plateste taxa vamala si in cazul in care i-au obiectul cu mine inapoi in UK???
Caci sa-l las in Romania nu intentionez.
Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Noua lege privind armele neletale
Am trimis cu cativa ani in urma prin curier obiecte si nu au ajuns la destinatia, deci aceasta varianta nu este
de incredere pentru mine. Chiar asa de rau este in romania pana si pantru un colectionar ???
In alte tari ale UE este acceptabil sa colectionezi obiecte de acast gen atata timp cat nu sunt expuse in public sau la nevoie transportate in conditii adecvate.
"Samurai and other curved Swords - On April 6th 2008 a law came into effect banning samurai and other curved swords with a blade length of 50cm or more, there are some exceptions for registered martial artists, re-enactors and even certain genuine Japanese swords. An amendment to this act was passed, which came into effect on the 1st of August 2008, which allows curved and samurai swords which are handmade using traditional forging/production methods to be sold without a license which you will see on the site and can buy and own without a license."
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Noua lege privind armele neletale
Posed pentru acest obiect factura si obiectul nu face parte din patrimoniul cultural, legea armelor s-a modificat aici deasemenea, sabiile da samurai ieftine nu mai pot fi vandute de catre comercianti, este ilegal, deoarece pune viata in joc la multi tineri, dar in schimb sabiile prelucrate in metoda traditionala japonesa pot fi achizitionate legal de catre colectionatori, (+18 ani) si deasemenea sunt mai scumpe.
Doar vreau sa fiu sigur caci la frontiera cu romania nu o sa am probleme in cazul in care cineva imi va deschide portbagajul.
Multumesc pentru raspuns.
Cetatean cu dubla nationalitate cu domiciliul in UK, sunt practicant de aikido,(posed legitimatie de UK club) si ca urmare am cumparat o sabie de samurai ascutita pentru colectie, precizez ca katana a fost prelucrata utilizand metoda traditionala si ca urmare poate fi cumparata fara restrictie aici in anglia.
In curand voi calatori in romania in concediu, as vrea sa stiu daca exista vreo lege care sa ma impiedice sa i-au acest obiect cu mine in romania si inapoi, fara vreo autorizatie speciala, (inclusiv pentru trecerea frontierei).

Multumesc!