avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate eucaleb

Activitate eucaleb

As vrea sa cer niste informatii despre gradinitele de stat (conform Legii nr. 544/2001) si sa le pun pe un site web pe care-l administrez.

- cine se ocupa de fiecare dintre grupele de copii
- ce studii au educatoarele, ce grad didactic si ce vechime in invatamant au
- cate incaperi sunt, cat spatiu in aer liber, ce alte dotari sunt, etc.

E de interes public numele educatoarelor?
Pot fi considerat un reprezentant al mijlocelor de comunicare in masa daca firma are ca obiect de activitate: 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe si 6312 Activitati ale portalurilor web?
In cat timp ar trebui sa primesc informatia?
Cum am dreptul sa cer sau sa primesc informatia: in scris, telefonic, prin email, verbal la fata locului?
Din Legea salarizarii unitare am inteles ca pentru anul 2011 ar trebui sa se inmulteasca 765lei cu coeficientul de incadrare care, in cazul unei educatoare, e in functie de vechime in munca, vechime in invatamant, studii, gradul didactic.

Pentru o educatoare debutanta fara vechime si cu studii la nivel liceal coeficientul e 1.35 iar pentru o educatoare cu studii de nivel liceal, grad didactic I si vechime in munca peste 25 de ani coeficientul e 2.75.

Din salariu brut se scade CAS 10.5%, somaj 0.5%, asigurari de sanatate 5.5%, impozit pe sarariu 16% si se adauga deducerea personala de baza care variaza in functie de salariu si de persoanele aflate in intretinere (aprox intre 250lei si 120lei).

Deci salariul net pt educatoare ar trebui sa fie intre 764lei si 1493lei

Ce am inteles eu gresit?
I-am intrebat pe titularii drepturilor respective (reprezentantii acestora) si mi s-a raspuns ca nu dau asemenea acorduri in Romania.

Inteleg ca inchirierea softului original, cumparat cu licenta de utilizare personala e infractiune, dar as vrea sa stiu care metodele de se incepe urmarirea penala impotriva celui care o face.
Am primit un raspuns de la [EDITAT - identifica o forma de exercitare a profesiei de avocat] cum ca "Electronic Arts nu autorizeaza si prin urmare nu acorda licentiere pentru inchirierea programelor sale la domiciliul clientului". Si am subinteles ca nici restul companiilor pe cale le reprezinta (Blizzard Entertaiment si Sierra Entertaiment) nu-si dau acordul pentru inchiriere.

Am intrebat atunci pe ce baza legala functioneaza magazinele ce inchiriaza jocuri PS2 si PS3 ca de exemplu:
In Cluj-Napoca :
[EDITAT - identifica persoane juridice romane]

si mi s-a raspuns ca "nu functioneaza legal".

Legea nr. 8 din 1996 actualizata zice:
Art. 140. - (1) Constituie infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda urmatoarele fapte comise fara autorizarea sau consimtamantul titularului drepturilor recunoscute de prezenta lege:
b) distribuirea, inchirierea sau importul pe piata interna a operelor ori a produselor purtatoare de drepturi conexe, altele decat marfurile-pirat;

Stie cineva vreo modalitate legala de a inchiria DVD-uri, Bluray-uri cu jocuri (PS3,360,etc.)?
Cele doua raspunsuri de mai sus se contrazic..

Nu sunt microintreprindere, sunt platitor de impozit pe profit. Stiu ca SRL-ul nu e obligat, 'by default', sa aiba angajati. Dar daca fac contracte de inchiriere, in calitate de administator, cu diversi clienti, se poate considera ca fac o munca la negru?
Am un SRL, cu doi asociati, platitor de impozit pe profit si am ca activitate "inchiriere si leasing cu bunuri recreationale si echipament sportiv".

Pot in calitate de administrator, fara sa fiu angajat, si fara sa am un subcontract, sa fac contracte de inchiriere cu clientii?
Vreau sa dau spre inchiriere biciclete. Ce trebuie sa fac pentru a le putea tine pe timpul zilei undeva in spatiul public si sa am afisat pe ele o anumita reclama?
am gasit in alt thread un model de Hotarare AGA www.avocatnet.ro/content/for...
Am un SRL fara angajati, platitor de impozit pe profit si vreau sa ii suspend activitatea pe 3 ani pt a nu plati impozit forfetar.
Ce trebuie sa fac cu depozitele in lei pe care le am la banca? Ma gandesc sa scot banii in casa si sa inactivez contul bancar.

Alta intrebare: In Hotararea AGA de suspendare a activitatii in baza carui articol de lege trebuie sa zic ca se hotaraste suspendarea, sau unde pot sa gasesc un model de hotarare?