avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate alina.c

Activitate alina.c

Discuție ridicare masina
Sunt din Timisoara si in saptamana dinaintea Floriilor m-am confruntat cu o situatie care mi-a lasat un gust foarte amar, si anume:

Am parcat intr-o statie de taxi (in care erau parcate si alte masini, dar nici un taxi la acel moment), marcata cu "Oprirea interzisa cu exceptia taxi". Am stat aprox 1 ora.

Cand m-am intors, nu am mai gasit masina ... am dedus ca mi-a fost ridicata, desi nu era nici un semn de ridicare de masini (si evident nici un numar unde sa sun pentru a-mi recupera masina). Dupa mai multe telefoane la prieteni am aflat unde se afla ADP-ul - cei cu ridicarile. Odata ajunsa acolo, am aflat ca Politia Comunitara da o amenda de 250 lei (intr-adevar meritata), dar in plus, ca sa imi recuperez masina, trebuia sa mai platesc inca 550 lei ... taxa ADP de transport a masinii (strigatoare la cer ... ). Si atunci am intrebat totusi ... nefiind semn de ridicare de masina ... se putea da oricare din cele 3 sanctiuni pe langa amenda: lipire de autocolante, blocare de roata sau ridicare. (am inteles ca exista o hotarare locala care da de inteles ca se poate aplica "dupa caz" una din cele 3... Nu se stie insa ce inseamna "dupa caz".

De ce tocmai ridicarea s-a aplicat la mine? Raspunsul politistului comunitar a fost ca aceia care ajung primii aplica sanctiunea (ori cei de la ridicari, ori de la deblocari) ... deci cum ti-e norocul?? Ca la loterie? Apoi singura mi-am dat raspunsul: pentru o deblocare se platea o taxa de in jur de 100 lei, in timp ce pentru o ridicare a trebuit sa scot 550 lei ...

Acum, intrebarea mea este daca pot face ceva in legatura cu aceasta situatie ... daca ma pot lega de faptul ca la fel de bine se putea aplica una din celelalte 2 sanctiuni ... Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.

Va multumesc anticipat,
Alina