avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Activitate davidrelu

Activitate davidrelu

Răspuns la discuția proces de incredintare,adoptie
Multumesc de raspuns.Problema e daca copilul poate trece direct pe numele meu dupa nastere in cazul in care nu se inpotriveste nimeni eu find tatal natural iar mama nu este momentan divortata.
Răspuns la discuția proces de incredintare,adoptie
Va multumesc pt. raspuns si imi cer scuze ca nu prea am inteles termeni folositi in totalitate deci miar fi de folos sa stiu daca in cazul in care la maternitate voi fi, cum e normal,trecut ca tatal natural iar sotul mamei nu apare nicaieri si nici nu e de gasit eu voi putea merge la primarie impreuna cu mama pt. ai face certificatul pe numele meu, cu acordul mamei fireste?
Buna ziua

Va rog sa mi dati un sfat cu privire la problema pe care o voi povesti.
Acum ceva timp am avut o relatie cu o femeie maritata dar despartita,fara divort, de sot de vreo 3 ani,eu find insurat dar problema asta nu mia afectat casnicia sotia intelegand problema,femeia a ramas insarcinata si urmeaza sa nasca,iar datorita faptului ca nu are posibilitati materiale pt. a creste copilul mia cerut sa l cresc eu.
Eu si sotia mea am hotarat sa crestem copilul. Problema este daca eu pot fi trecut ca tata in certificatul de nastere,la primarie mi au spus ca sotul mamei trebuie trecut desi acesta nici nu stim de unde sa l mai luam si nici nu cred ca l intereseaza copilul, iar cei de la protectia copilul mi au zis ca tatal natural este trecut,deci pe mine,
Intrebarile mele sant :
CINE ESTE TRECUT CA TATA PE CERTIFICATUL DE NASTERE SI CARE AR FI PASII URMATORI PENTRU A ADOPTA SOTIA MEA COPILUL ?

CE TREBUIE SA FACEM PT. A BENEFICIA SOTIA DE DREPTURILE DE CRESTERE A MINORULUI PANA LA 2 ANI (dat find faptul ca adoptia dureza iar copilul va fi crescut de ea)?

IN CAZUL IN CARE NU SANT EU TRECUT PE CERTIFICAT CE TREBUIE SA FAC MAI DEPARTE?(desi mi se pare absurda treaba deoarece atat timp cat eu si mama recunoastem ca eu sant tatal nu stiu cum poate fi trecut altul)

VA MULTUMESC PT. RABDARE SI ASTEPT RASPUNS CAT MAI CURAND

Răspuns la discuția vrem sa adoptam o fetita
Va multumesc pt. raspunsuri,am contactat pe cineva de la adopti si se pare ca putem primii fetita in intretinere cu acordul mamei,urmand ca apoiu sa continuam cu ceilalti pasi legali.