avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate impact

Activitate impact

Răspuns la discuția Termen preaviz
Doresc sa va anunt ca mi-a fost respinsa actiunea in instanta .
Nu cunosc inca motivatiile pentru ca nu am primit sentinta dar daca au fost acceptati ca martori faptuitorii ce pot sa mai spun .

O seara buna !
Răspuns la discuția Termen preaviz
In instanta am cerut anularea deciziei de incetare a CIM , restabilirea situatiei anterioare emiterii deciziei si reintegrarea in cadrul soeitatii pe postul si functia detinuta . Deocamdata procesul e in derulare , s-a ajuns la proba martorilor , au dat declaratii cei care au participat la intalnirea la care am fost "lamurita" sa scriu acea demisie.
Răspuns la discuția Termen preaviz
Va rog sa ma scuzati . In data de 24 martie 2009 mi-am scris demisia din functie incepand cu data de 2 mai 2009. Cererea a fost inregistrata de catre angajator in data de 24 martie , in decizia de incetare a CIM este trecuta data de 2 mai 2009 , incetarea CIM cu art.79 (1) codul muncii .
Am contestat aceasta decizie in instanta , procesul fiind inca pe rol .
Am dorit o lamurire referitor la preaviz zile calendaristice sau zile lucratoare pentru ca mi s-a spus ca e vorba de zile lucratoare si eu am citit in codul muncii ca e vorba de zile calendaristice.

Multumesc mult pt lamuriri.
Răspuns la discuția Termen preaviz
Decizia este contestata in instanta , dar m-am bazat si pe depasirea termenului de preaviz de 30 zile calendaristice conform art.79 codul muncii .
Răspuns la discuția Termen preaviz
Atunci cu o cerere de demisie inregistrata de angajator in 24 martie 2009 poate inceta CIM cu data de 2 mai 2009, nu s-au depasit cele 30 zile calendaristice , in acest caz sunt 39 zile , decizia de incetare a CIM este conform art. 79 (1) codul muncii incetare contract individiaul dupa un termen de preaviz ?
Discuție Termen preaviz
Buna seara,
Am nevoie si eu de o lamurire .
Preavizul in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice pentru functiile de executie si 30 zile calendaristice pentru functiile de conducere conform codului muncii sau este vorba de zile lucratoare ?

Multumesc pentru lamuriri.
Buna seara,
Am si eu o intrebare si va solicit ajutorul in aceasta privinta.
In cursul anului trecut am primit o citatie pe adresa mea , dar pe un alt nume , pentru litigiu de munca . Nu m-am prezentat la termenul comunicat , considerand ca nu sunt persoana in cauza . A fost pronuntata incheierea prin care s-a dispus suspendarea judecarii cauzei civile in baza art.242 cod procedura civila .
In luna dec 2009 am primit din nou citatie deoarece s-a repus pe rol cauza la cererea formulata de parata. Din nou nu m-am prezentat .
Acum am primit din nou citatie unde se precizeaza ca se va pune in discutie cererea de conexare formulata de catre reclamanta
Litigiul de munca a fost inregistrat la tribunal printr-un fax trimis de catre parata , iar acum tot aceasta a depus aceasta cerere de conexare , eu nefacand nici un demers in acest sens.
Practic daca nu este vorba de mine cum pot sa ma prezint in acest proces ?

Mentionez ca eu am pe rol un proces de contestare decizie de concediere , s-a ajuns deja la audierea martorilor . La acest proces in intampinare numele meu a fost trecut eronat , nu am observat acest lucru , si la primul termen a fost corectat acest lucru .

Ce implicatii poate avea faptul ca exista 2 procese , intr-unul persoana respectiva nu exista , eu nu pot sa recunosc un lucru pe care nu l-am facut , nu am trimis nimic pe fax si nu inteleg de ce se continua acest proces ?

Multumesc mult pentru raspuns.

O seara buna !

Răspuns la discuția Inregistrari audio
Buna seara ,
Inainte de a face plangere impotriva rezolutiei primului-procuror pot avea acces la dosar ? Am dreptul sa-l studiez , am inteles ca se va judeca doar continutul dosarului ?
Ce implica pierderea procesului in afara de onorariul avocatului ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Inregistrari audio
In cazul meu aceste inregistrari pot dovedi tratamentul si comportamentul sefului ierarhic . Aceasta masura am luat-o pentru toate intalnirile avute ulterior intalnirii in care am fost obligata sa-mi scriu demisia din functie .

Multumesc pentru raspunsurile dvs dar la noi in Romania orice lucru este posibil si unui simplu salariat ii e foarte greu sa demonstreze abuzul sefilor ierarhici .
Răspuns la discuția Inregistrari audio
Dar intr-un proces civil pot fi luate ca probe ?