avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate roberto33

Activitate roberto33

Răspuns la discuția putin ajutor va rog!! NOU
cu ce ma ocup? sunt proprietar de firma
Răspuns la discuția putin ajutor va rog!! NOU
barca nu era asigurata in nici un fel, si nu era pe proprietatea sa, uneori plutind in deriva pe apa si era adusa la mal de alti turisti, alteori era abandonata pe celalalt mal al lacului, o folosea cine vroia, presupusul proprietar ne a spus ca el o folosea la trasul bustenilor mari de pe o parte pe alta a lacului prin apa, asta en a spus el!
Răspuns la discuția putin ajutor va rog!! NOU
din cate am inteles dosarul a fost inaintat la procuror, doar atunci se face "prezentare de material", putem cumva sa oprim inaintarea dosarului mai departe?? daca i achitam aluia barca, sau ne intelegem cu el?
Răspuns la discuția putin ajutor va rog!! NOU
lacul de acumulare BELIS , in locul in care ne aflam adancimea lacului e de cel putin 60 de metri, o echipa de scafandri mar costa mai mult decat sai cumpar o barca noua! sper sa rada, sau sa nu rada, sau sa faca ce vor, dar sa isi dea seama ca e penibil, si ca nu am vrut sa furam epava,mai interesa un sfat, cum am putea sa evitam sa fim condamnati in orice fel, nu vrem sa avem cazierele patate!
Răspuns la discuția putin ajutor va rog!! NOU
mar interesa in mod special daca putem fi condamnati chiar si cu suspendare, pentru ca nu dorim sa avem cazierele patate, si cum am putea evita acest lucru??
Răspuns la discuția putin ajutor va rog!! NOU
intradevar am gresit urcandu-ne in acea barca degradata, sincer nu ne am gandit ca se va scufunda! am uitat sa mentionez ca nici unul dintre noi nu avem cazier!
buna, ma numesc R.B. am 33 de ani sunt din cluj napoca si as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi in legatura cu cazul meu, pe care o sa il descriu in cele ce urmeaza! anul trecut in vara (2008 august) impreuna cu niste prieteni de familie ne am hotarat sa mergem in excursie in muntii apuseni la un baraj de acumulare, pe malul unui lac, zis si facut, am ajuns pe malul laculul, am campat, am instalat corturile,eram in jur de 15 persoane trupa nostra, iar langa noi mai erau campati in jur de inca 15 corturi , pe malul lacului era o barca aflata intro stare avansata de degradare, putreda, gaurita,si plina de dopuri, parea o barca parasita, nu avea nici vasle, cu acea barca se dadeau toti turistii din ziua acea,unii ne au spus ca e al nimanui si daca vrem sa ne dam si noi cu ea putem so facem linistit, am luat si noi barca sa ne dam cu ea, am fost 6 persoane in barca, dar cand am ajuns la mijlocul lacului, barca a inceput sa ia apa prin gaurile care erau in fundul barcii si sa scufundat, noi am sarit din ea si am inotat pana la mal, imediat dupa vreo ora a aparut un individ care a pretins ca e barca lui si nea cerut o suma uriasa de bani in prima faza (5000 euro, precizez ca o barca identica noua nu valoreaza mai mult de 1000 euro), a chemat politia, ne au luat datele, iar dupa 1 luna am fost chemati la sectia de politie din localitatea respectiva pentru declaratii sub acuzatia de furt calificat, am mers la declaratii , am colaborat cu dansii , am explicat ca nu am avut nici cea mai mica intentia de a fura barca respectiva, doar a ne da cu ea, mentionez ca am incercat sa ne impacam cu individul presupus proprietar, care printre altele ne a spus ca "nu am acte pe barca, da pot sa fac rost, ca am prieteni" iam oferit chiar o suma decenta, dar nu a vrut sa accepte. acum cateva zile ne a venit o citatie la procuror pentru "prezentare material" am angajat un avocat, sper sa reusim pana la urma sa facem ceva, caci nici prin gand nu ne a trecut sa furam barca acea care era mai mult o epava, nici macar gratis daca ne o dadeau nu aveam nevoie de ea! va multumesc, si as dori sa stiu parerea voastra despre acest caz, chiar si sfaturile sunt bine primite!!