avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel Stefanescu

Activitate Gabriel Stefanescu

Buna Ziua.Am si eu un PFA si am o nelamurire cu privire la legea 263/2010.
Plafonul acela de 8088 lei sub care nu se plateste contributie la pensii se refera la venitul brut (incasari) sau la venitul net (incasari-cletuieli).Cu alte cuvinte daca am incasarile peste 8088 lei anual sunt obligat sa platesc contributie la pensii?
Va multumesc anticipat pt.raspunsuri.
Răspuns la discuția Calcul valoare impozabila teren
Ps : Mentionez faptul ca de la Primarie mi-au dat urmatoarele valori :
1CC = 76 lei
2A = 9 lei
3A = 1 leu

Mi se par cam mici, ce credeti ?
Buna ziua,
As dori sa dezmembrez un teren de 2066 mp in Comuna Frumusani, Sat Postavari, Jud.Calarasi si as dori sa aflu valoarea de impozitare pentru urmatoarele loturi :
1 CC (curti constructii) = 1039 metri patrati
2A (arabil) = 127 metri patrati
3A (arabil) = 900 metri patrati
Va multumesc anticipat.
Buna Ziua.
Sunt autorizat in domeniul cadastrului.
Am si eu de dezmembrat o parcela in 2 loturi.
Initial terenul era liber de constructii.Acum s-a construit o locuinta pe acesta cu autorizatie de construire dar fara proces verbal de receptie.
Proprietarul vrea sa vanda un lot din acestea doua(cel fara locuinta).
Intrebarea este daca pot sa nu ii trec constructia in documentatia cadastrala de dezlipire?
O sa aiba probleme cand o sa isi faca actul de dezmembrare?
Sau obligatoriu trebuie sa-i i trec constructia chiar daca nu e finalizata si nu se va intabula?
Mentionez faptul ca apoi proprietarul o sa isi faca o noua documentatie cadastrala pentru intabularea constructiei.
Va multumesc anticipat.
Buna Ziua,
Sunt persoana fizica autorizata in domeniul cadastrului si am si eu o intrebare:
Trebuie sa fac foaie de parcurs daca am un contract de comodat pe autovehicul si imi decontez bonurile de benzina?
Pentru ca la societati am inteles ca acest lucru e obligatoriu de putin timp.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Actul de adjudecare
Actul de adjudecare este facut doar pe aceea camera.Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna Ziua.Am si eu o intrebare.Pe baza unui act de adjudecare emis anul acesta se poate inscrie in cartea funciara o camera a unui camin de familisti ?
Buna Ziua.Sunt persoana fizica autorizata si am achizitionat de curand o masina.Am facut un contract de comodat intre mine si pfa si as dori sa stiu daca pot sa-mi introduc bonurile de benzina in contabilitate sau nu.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Intrebare
Va multumesc pt.raspuns.O sa aleg varianta a doua.
Răspuns la discuția Intrebare
Pai eu vreau sa intabulez casa impreuna cu sotul meu,dar terenul sa ramana pe numele meu,pentru ca am dobandit acest teren inainte de casatoria cu el.