avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate jasminne

Activitate jasminne

Bună ziua , vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine într-o situație. Bărbat pensionat invaliditate gradul 3 din anul 2007 in România cu rezidenta în străinătate ( nu mai are cetățenie română) pe certificatul medical nu a fost specificat ca nu poate lucra norma întreagă , de la data emiterii deciziei de pensie a mai lucrat in tara de reședință și program normal , a mai avut și șomaj și concediul medical , până în anul 2020 când a ieșit la pensie limita de vârstă din țară de reședință , nu a fost informat ca nu are voie sa lucreze program normal , abia acum cand a trebuit sa fie la pensie limita de vârstă a fost informat ca nu avea voie sa lucreze . Pensie limita de vârstă din România ar fi trebuit sa primească din 2023 luna martie ( 65 de ani) . De câte ori a luat legătura cu casa de pensiii din România abia luna trecută i-a spus ca există această problemă ca a avut perioade când a lucrat program normal în străinătate . Care ar fi consecințele în această situație? Vă mulțumesc frumos cu mult respect pentru ceea ce faceți
Bună ziua , locuiesc în Austria și sunt pensionară limita de vârstă din România , acum lucrez și la data de 1 nov 2024 aș împlini vârsta de pensionare în Austria 60,6 luni . Dacă din luna martie nu mai lucrez pot beficia de șomaj în Austria ținând cont ca am pensie comunitară , mentionez ca in Austria am lucrat până la momentul respectiv 14 ani și nu am beneficiat niciodată de șomaj . Va multumim .