avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate dany dany

Activitate dany dany

Buna seara tuturor,am si eu o rugaminte,daca ma poate ajuta cineva cu o informatie,logodnica mea e bulgaroica ,si intentionam sa ne casatorim in Bulgaria,as vrea sa stiu ce documente trebuie sa am cu mine in Bulgaria ,necesare pentru oficierea casatoriei.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua ,
Am si eu o nelamurire dupa ce firma cu 2 asociati s-a dizolvat lichidat in instant sint deja 3 ani de atunci ,au ramas citeva utilaje la mine si citeva la asociat ,ce se poate face cu aceste utilaje ,le pot folosi ,celalant asociat daca vrea poate merge in instanta pentru partajarea lor am inteles ca dupa 3 ani de la dizolvare nu se m-ai poat face nimic ,vreau sa mentionez ca celalant asociat este fost sotie care am terminat divortul si partajarea bunurilor comune.
Va multumesc
Buna seara,Am depus actele ptr recurs si amcerut sa se rjudece din nou la partajul bunurilor cumune eu am cerut un procentaj m-ai mare de la inceput pentru ca am fost singrul contribuitor material din familie dar instantele pina acum au hotarit sa fie 1/2 pentru amindoi oricum ce vreu eu sa va intreb :
-Daca nu platesc timbrul care este cam mare eu reclamantul o sa trebuiasca sa plaesc cheltuieli de judecata piritei ?ptr ca nu cred ca ar fi sanse la recurs ,sau sa continiu cu recursul cum ar fi m-ai bine sa fac ?sa nu platesc timbrul sau sa-l platesc si sa merg mai departe oricum nu vreau sa m-ai continiu nici daca as cistiga recursul -daca castig recursul m-ai platesc cheltuieli de judecata ?Va multumesc.
buna sera ,

am cerut la partaj o cota m-ai mare si la fond a fost 1/2 cu 1/2 am facut apel si a fost respins ca nefondat ,intrebarea mea m-ai merita sa fac recurs sau nu ?

Răspuns la discuția partaj
Apartamentul a fost donat de mama ,este adevarat fara sarcini pt ca nu stiam de asa ceva atunci.si spatiul a fost cumparat de mine prin licitatie dar fiind casatorit la data aceea normal a fost trecut pe numele la amindoi .
eu am cerut 90%la partaj ,am sanse sa iau si apartamentul si spatiul si sa platesc o sulta fostei sotii?am cerut 90% deoarece eu am fost cel care a adus toti bani .eu am lucret in strainatate in timp ce fosta statea acasa cu copilul si a fugit la altul .va multumesc
Discuție partaj
Buna seara.
Sint la al patru-lea termen la fond in partajul buburilor comune dupa divort,in care este un apartament cu tot ce trebuie in el in care locuiesc eu dupa ce fosta sotie a plecat cu fata noastra la altul ,un spatiu comercial pe persoana fizica (pe numele nostru) ,vreu sa mentionez ca apartamentul a fost donat de mama pe numele la amindoi.intrebarea mea este urmatoarea .Cam ce parte as avea din acest partaj daca fac dovada ca eu am contribiut cu toti bani la dobindirea bunurirol comune adica:spatiul ,lucrurile din apartamentul donat de mama si a doua intrebare as avea sanse la tot ,adica apartament si spatiul comercial si sa-i platesc o sulta fostei sotii ?Va multumesc
Răspuns la discuția revendicare donatie
Multumesc frumos pentru raspuns ,m-am gindit sa i-mi angajez si eu un avocat in afara de cel al lui mama poate este mai bine ,!!??cit despre contract a fost facut fara sarcini ,si notarul cred ca era implicat in asta ,nu stiam ca exista sarcini in acel moment eram prea afectata de starea lui mama ,dar in starea in care era mama sa pateasca asa ceva cred ca este normal sa fie calificat ca ingratitudine ,fosta sotie a plecat si nici macar nu a avut putina grija de ea .
dany.dany
Dupa plecare mea in strainatate sotia mea a plecat de acasa cu fetita mea la altu ,inainte de plecare mea mama n-ea donat apartamentul pe numele nostru .Mama a fost operata de inima pe data de 03-martie ,a venit acasa pe data de 09-martie si am mers la notar pe data de 13-martie unde n-ea donat apartamentul .pe data de 21 martie am plecat in strainatate la munca .si la putin timp sotia mea a parasit casa In iunie mama a surprins-o pe sotia mea sustrigind lucruri din casa, mama mea avea cheia de la apartament si cheltuielile de intretinere au fost platite tot de mama ,in acelasi timp cind a fost surprinsa de mama ,sotia mea a batuto pe mama stiind in ce situatie este de altfel are si un certificat medico legal si alte recomandari de la doctori si de la cel care a operat-o .N-eam judecat o data si am pierdut revendicarea donatiei pentru ingratitudine,acum urmeaja la alt tribunal sa ne judecam.Dar problema este ca actualul concubin al sotiei mele este avocat ,de altfel de aceea am si pierdut primul proces.intre timp a begat divort si sa si casatorit cu acest avocat,Acest vavocat a fost si martorul ei in proces si de altfel este si avocatul care o reprezinta in continuare .Intrebarea mea va rog ,daca este avocat chiar nu se poate cistiga pe drept procesul?Multumesc frumos pentru suport.