avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate lia76

Activitate lia76

Răspuns la discuția PRESCRIPTIE SAU NU?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Dar eu tot am o nedumerire aceasta creanta este sau nu prescrisa, avand in vedere faptul ca cererea de executare si somatia s-au facut in ultima zi de prescriptie, adica 20.03.2009 si comunicarea acestor acte s-a facut dupa 4 zile,data postei de plecare a comunicarii fiind data de 24.03.2009 ?
Răspuns la discuția PRESCRIPTIE SAU NU?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Dar eu am formulat deja o contestatie la executare prin care am solicitat:
1.anularea tuturor formelor de executare efectuate in dosarul de executare, intrucat creanta a fost prescrisa;
2.suspendarea executarii silite pana la solutionarea contestatiei.
Intrebarea mea este daca formulez o completare a contestatiei in care o sa invoc nulitatea executarii motivata pe neconstitutionalitatea executarii silite, mai este necesar sa platesc cautiunea fixata de instanta in ceea ce priveste suspendarea executarii si in aceste conditii cum ar trebui sa formulez aceasta completare a contestatiei?
V-as fi recunoscatoare cu un raspuns cat mai urgent intrucat termenul de judecata este peste 2 zile si nu stiu daca mai este necesar sa platesc aceasta cautiune.
Multumesc
Buna ziua.
Am urmatoarea speta. In anul 2005 X a semnat un contract de imprumut incheiat la notar cu garantie imobiliara cu Y, iar termenul de rambursare a imprumutului a fost data de 20.03.2006.La data de 20.03.2009 Y (creditor),data ultimei zi de prescriptie, s-a prezentat la un executor judecatoresc si formulezeaza o somatie cu termen de rambursare a sumei imprumutate de 1 zi. Cererea de executare si somatia i s-au comunicat lui X (debitor) in data de 24.03.2009, conform datei de sosire de pe comunicare, deoarece acestea au fost trimise prin posta.
Intrebarea mea este daca aceasta creanta este prescrisa intrucat comunicarea actelor de executare s-a efectuat dupa data de 20.03.2009 (respectiv in data de 24.03.2009) si daca contractul de imprumut incheiat la notar trebuie investit cu formula executorie?