avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate simona nicoleta

Activitate simona nicoleta

Răspuns la discuția drepturile fostei sotii
apartamentul l am cumparat in anul 2007 pe numele meu.si eram divortat din anul 2004.la divort nu am avut bunuri comune de impartit.acum s-au unit amandoua , una vrea jumatate(pentru copil)ma ameninta ca am cheltuit banii copilului , cealalta un sfet.multumesc tuturor pentru raspunsuri!mi ai fost de mare ajutor!
Răspuns la discuția drepturile fostei sotii
multumesc de raspunsuri! la divort nu am avut bunuri de impartit.in schimb am avut procura notariala de la mama mea , pe numele meu, din timpul casatoriei cu fosta, cum pot sa ma ocup de actele de vanzare cumparare in locul ei.am vandut apartamntul cu acea procura unui prieten , l am cumparat in acceeasi zi de la el pe numele meu.dupa 2 luni , neintelegandu ma cu prietena mea(cu care eram in concubinaj de 1 an) l am vandut si mi am luat banii.acum sunt acuzat de fosta sotie care vrea partea ei( pentru copil), partea din vanzarea apart. si cealalta parte vrea si ea .
buna seara! in anul 2004 m am divortat , platesc pensie alimentara pt minor in functie de salariul minim pe economie. in 2007 am vandut un apartament proprietate achizitionat in 2007..fosta sotie acum revendica partea ei din apartamentul vandut.fosta concubina la fel.e greu sa ai multe femei! cam ce sanse ar avea? va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția are drepturi?
este o imputernicire facuta la ambasada din lisabona de catre mana ..subsenata x il imputernicesc pe subsemnatul y, fiul meu sa sa ia toate deciiile privitoare la apartamentul .. proprietate personala.si rectific.. in 2001 m am casatorit , in 2004 m am divortat ,in februarie 2007 am fost la notariat sa trec apartamentul in proprietatea mea. atunci domnul notar a zis ca nu se poate , dar este o alta varianta .. sa fac un act de vanzare catre o cunostinta si tot in aceasi zi sa l rascumpar. asa am facut .. am chemat un prieten i am vandut bunul imobil si l am rascumparat de la el.dupa cateva zile am vandut imobilul , banii proveniti din vanzare i am dat precum a zis mama .. o parte ei , o parte altei persoane .intr adevar am ramas si eu cu o mica parte , dar sub forma de imprumut. acum , dupa 2-3 ani de zile , ex-sotia mea mea( de care am divortat legal in 2004) a aflat de la niste ,,prieteni,,si ma ameninta ca ma da in judecata pentru a si primi partea ei.
Răspuns la discuția are drepturi?
ca imi cedeaza drepturile asupra imobilului proprietate personala.
Discuție are drepturi?
m am casatorit in anul 2001,dupa casatorie ,mama mea imi face imputernicire la notar sa intru eu in posesia apartamentului ce l avea ea in proprietate.in timpul casatoriei, inainte de divort, vand apartamentul catre o persoana, sotia mea neprimind nici un ban deoarece eram in relatii rele.in 2004 divortez legal .acum la 5 ani dupa ea ma acuza ca am lasat o fara banii de apartament si vrea sa ma bage in tribunal, amenintandu ma ca are martori prin care sa demonstreze ca ea era casatorita cu mine la vanzarea apartamentului.avea drepturi sa primeasca parte din vanzare?
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția plata sultei fara termen
doamna m_ella2005, am recitit sentinta si nu apare deloc cum ar fi definitiva si irevocabila..situatia se schimba?
multumesc din inima pentru raspunsurile date!
Răspuns la discuția radiere masina fara sa am actele
cand am plecat din tara i am facut procura notariala pentru a putea folosi si a se ocupa de tot ceea ce priveste masina .. pe motiv ca eu parasesc tara. exact exact nu stiu cum a fost redactata procura.cert este ca motivul era ca eu parasesc tara si in lipsa mea sa aibe mana libera.la ceva timp a vandut o , facand o hartie intre el si cumparator si a inmanat cumparatorului toate actele masinii..nu la notar .. foaie A4 in 2 exemplare .. una lui si una cumparatorului.proba pe care evident nu o detin.tot ceea ce am in acest moment sunt extrasurile de rol de la finante precum trebuie sa platesc impozit si niste amenzi din 2007-2008(de cand a fost revanduta masina)
multumesc de sfaturi!
Răspuns la discuția radiere masina fara sa am actele
asta inseamna ca o viata intreaga o sa platesc impozitul unei masini pe care de fapt nu o am?proprietarul ei in acte sunt si acuma, din moment ce toate impozitele , amenzile vin pe numele meu nu?caci nu am procura .. nu stiu ce fel a fost facuta la notariat , dar cred ca sa poata ex-concubinul face ce vrea cu masina.din moment ce impozitele sunt ale mele, masina nu este..daca nu cunosc proprietarii actuali.. nu o pot radia?sa o declar furata nu este o varianta?sau eu stiu alta varianta...
am avut in proprietate un fiat ducato,de marfa.in 2006 am plecat din romania , facandu i procura fostului concubin .. procura prin care ii cedez lui drepturile asupra masinii.in 2007 a vandut o , nefacand act de vanzare cumparare cu noul proprietar, banuiesc ca doar hartie de mana.in anul 2009 apar la impozite cu 15 milioane pentru masina.ce pot face sa o radiez,sa nu mai apara pe numele meu.mentionez ca nu am nici un act al auto-ului.doar sunt proprietar in acte!nu stiu nimic despre noii proprietari. multumesc anticipat pt raspuns!