avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate mihayyy

Activitate mihayyy

Răspuns la discuția impozit venit din malta
studentica a scris:

In consecinta, daca venitul/zi/organizator este mai mare de 600 lei, este prudent sa declarati si sa platiti impozitul datorat potrivit reglementarilor fiscale din Romania.


Cum adica e prudent ? ce pot patii daca nu sunt prudent?
Daca sunt prudent nu ar trebui sa am si niste acte doveditoare ca banii sunt obtinuti din poker online? sau ma crede pe cuvant fiscu .
Asa si de unde stie fiscu cat castig eu pe zi ? adica eu poate nu castig 600 ron pe zi dar retrag intr-o zi in contul bancii din romania o suma mai mare de 600 ron obtinuta in mai multe zile la poker. Eu iau in calcul doar zilele in care am castigat peste 600 ron la poker sau zilele in care am retras peste 600 ron in banca din romania?
Si zilele cand pierd nu se pun? daca eu castig intr-o zi 2000 de euro si pierd in urmatoarele 30 de zile 3000 de euro, eu trebuie sa platesc impozit pe cei 2000 de euro castigati ? :">
e alambicata rau treaba #-o


buna ziua ,
ma numesc mihai si sunt dependent :) , joc poker online pe un pokerroom cu sediu in Malta si care cica 'online poker room under a provisional license issued and regulated by the Lotteries and Gaming Authority ("LGA") of Malta'
Din ce am cautat pe net am aflat ca in general la jocuri de noroc impozitarea se face la sursa si ca Romania are acord cu Malta pentru evitarea dublei impozitari =D>

Intrebare: Eu trebuie sa platesc impozit pt banii castigati la poker (teoretic in Malta) si primiti in Romania???

Multumesc!