avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate camybya

Activitate camybya

Discuție Pensie
Tatal meu, nascut in 1958, are o vechime in munca de 35 de ani, stagiul militar de 2 ani, si in plus are grupa a doua pentru o perioada de 5 ani. As dori sa aflu la ce varsta poate iesi anticipat la pensie!
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
elga50 a scris:

Nu, nu e corect. Eu sunt de parere ca atata timp cat traim unii langa altii trebuie sa incercam sa ne respectam. Iar a tine cont de ce il deranjeaza pe vecin din ceea ce faci tu (spun la modul general) iti va aduce autoritatea morala sa ai pretentii si de la el, la randul tau. Civilitatea e o notiune a carei valoare o vei cunoaste atunci cand vei ajunge sa-i dai dreptate vecinei.....Timpul si soarta nu stau pe loc.....
:D si chestia cu paharul la perete chiar ca m-a amuzat....ma si vad cu un pahar pus pe peretele vecinului ....:D. Nu ma cunosti, asa ca poti sa-ti imaginezi orice...ai aceasta libertate, iar eu nu ti-o contest deloc.


Fiecare e liber sa-si spuna punctul de vedere. Se mai spune ca fiecare in casa lui face ce vrea. Atat timp cat din 19 apartamente in care locuiesc locatari de la 1 an la 80 de ani, nimeni nu are nimic de obiectat la adresa mea, se trezeste madam de 60 de ani sa se ia de mine. Oare nu vi se pare ciudat? Sincer! Eu nu incerc sa ma disculp pentru ceea ce fac. OK. Ascult muzica, si? Nu-i place e problema ei. Vreau doar sa fiu in regula sa nu deranjez in intervalul orelor de liniste; in rest: nu ma intereseaza! nu va imaginati ca ma trezesc cu muzica la maxim si adorm cu muzica la maxim! cei 7 ani i-am petrecut acasa! Pe acest subiect putem discuta la infinit insa va spun ca nu ajungem la un acord comun. Fiecare gandeste din punctul lui de vedere!
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
elga50 a scris:

@camybya
Atunci sa punem altfel problema, fata de faptul ca "putin iti pasa" de faptul ca vecina de dedesupt se supara. Ma intreb ce comportament ai avea daca in locul vecinei ar locui vreun zdrahon coleric care ar veni la usa ta, nu sa ciocane, ci sa-ti bubuie-n ea cu pumnii si picioarele si cand ai deschide revoltata ai primi o directa drept in nas si un @@@@@@ drept intre ochi. Cred ca dupa ce ai rezolva problema cu politia care nu l-ar amenda ca ..."baietii se cunosc intre ei", ori ai asculta muzica cu castile la urechi, ori, cum a opinat @emanuellen, te-ai muta la casa (unde, fie vorba intre noi, problema ramane aceeasi, in alte conditii)
In toate cazurile functioneaza proverbul "ce tie nu-ti place, altuia nu face"....Scenariul asta a fost imaginat, asa de divertisment, cum bine zici.


Probabil faci parte din categoria acelor vecini care mereu sunt deranjati de altii. Vecini care nu au ce face si stau si asculta cu paharul prin pereti. La scara 2 sta un baiat la vreo 20 de ani care ignora pe toata lumea si face exact ceea ce vrea el in casa lui (sta singur fara parinti). acolo nimeni nu comenteaza ca e galagie ca se lasa naspa....a stiut baiatul sa se impuna de la inceput si astfel nimeni nu-i spune nimic. eu care cat de cat, la inceput am zis ca oi fi eu rea si na...ii fac rau vecinei, am zis sa las garda jos in fata ei. si ce am rezolvat? NIMIC. asa ca voi proceda cum am zis mai devreme: INDIFERENT! daca ei nu-i convine, sa se mute. am avut vecini care s-au mutat, am avut si am vecini cu bebelusi si niciodata nu am facut scandal, nici macar in noptile in care stateam pana dimineata sa invat pt sesiune iar manelele ma acompaniau intr-o atmosfera de vis. am tacut.... si mi-am vazut de treaba. si toate sunt bune si frumoase intre mine si acei oameni. acum hai sa ne certam intre noi ca eu dau drumu la muzica si imi scartaie patul, ca vecina poate face snitele si bate carnea, ca bebelusul lu` d-na de la 2 plange ca are colici. hai sa facem revolutie :)))))))) CORECT, N U?
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
elga50 a scris:

@camybya
Daca vecina vine la usa, probabil ca aude ea ceva ce o deranjeaza. Eu nu zic ca una sau alta are dreptate, dar ar fi bine, inainte de a judeca cu asprime pe cineva, sa te gandesti cum ar fi sa fii deranjat la randul tau de cineva care da la maxim boxele din care rasuna manele, rock, muzica populara, muzica de cafe-concert sau chiar muzica clasica, ceva...ce nu-ti place. Cum ar fi ca atunci cand vrei sa dormi sa inceapa ceva sa huruie sau sa bocane sau sa....scartaie. Pune-te in situatia vecinei. Intr-un bloc traim laolalta fel si fel de oameni. Aceasta conditie trebuie sa ne-o asumam cu totii si sa facem in asa fel incat traiul nostru, cu tot ce presupune el sa nu faca deranj vecinilor. Un sfat pentru patul care scartaie: la incheieturi puneti sapun in interstitii.



Eu am zis ca dau drumul la muzica, insa nu foarte tare. femeia asta chiar nu are ce face. este o femeie singura, nu are copilul langa ea, nu are barbat, nu are nimic, deci nu are nici o ocupatie si nu se ia numai de mine. pe cine prinde, de ala se ia, in special de copiii din scara, care, intradevar fac galagie la orice ora, insa nu ma deranjeaza, pt ca si eu am fost copil si la fel faceam. singura femeie care are mereu de comentat e ea. mereu ameninta cu politia, mereu nu doarme din cauza mea si tot asa. acum sincer, dvs credeti ca eu alta treaba nu am decat sa am grija sa nu o deranjez pe dna cand ma asez in pat? sau sa nu dau drumul la muzica pt ca dna sufera? Putin ma intereseaza.... insa am scris pe acest site dorind sa aflu parerile dvs, o lege referitoare la linistea publica si pt ceva divertisment. e normal sa gasesc aici si oameni pro si contra mea.... pt fiecare raul lui e cel mai grav.
ca sa inchei: ma bucur ca am aflat orele de liniste, o lege si parerile dvs.
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
Multumesc pentru sfaturi. Ma scuzati ca va spun, insa cred ca sunteti de partea vecinei mele. In casa mea sa dorm pe jos pentru ca o deranjez pe vecina? sa nu pot asculta muzica pt ca o deranjez pe vecina? sa nu pot avea musafiri ca o deranjez pe vecina? oare copii voi avea voi sa fac, sau tre` s-o intreb pe vecina inainte? ce spuneti?
Răspuns la discuția gradina din fata/spatele blocului
Stiti vreo lege care specifica faptul ca terenul din jurul blocuilui, gradinile etc sunt in proprietatea primariei si tre` sa fie intretinute de toti locatarii? ceva care sa pot arata negru pe alb ca ei nu au voie sa beneficieze de acel spatiu.
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
Problema e ca aproape toti vecinii mei sunt pensionari si nu as avea cum s-o fac de ras. adica mai toti stau cu borcanele si asculta, sunt toata ziua pe vizor si trec pe lista cine a venit la cine, cat a stat si bineinteles ce s-a intamplat. Faza e ca numai d-na asta de sub mine are probleme cu muzica mea si crede-ma ca stau acasa maxim 4 zile pe luna.
Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o dilema: cine este beneficiarul gradinii din fata/spatele blocului?
Locatarul de la parter, locatarii de pe palierul corespunzator gradinii sau toti locatarii?
Plus de asta: blocul in care locuiesc are doua intrari. Cea din fata blocului este pentru toti locatarii. cea care da in spatele blocului, este blocata de vecinul de la parter, ca are el si o mica gradina si o magazie pe acolo. e normal? e posibil sa aiba cumva vreun act de la primarie pt acel loc?
va rog mult sa ma lamuriti'!!!
Buna ziua,
Am si eu probleme foarte mari legate de vecina de sub mine. D-na are in jur de 60 de ani, este necasatorita si are un baiat de 28 de ani care nu locuieste cu ea. Eu locuiesc in Bucuresti de 2 ani, insa odata pe luna vin la parintii mei acasa, in Galati si din start dau de vecina.
Problemele care ar fi?
1. Cum ajung acasa imi place sa dau drumu la muzica, insa nu foarte tare, cum spune vecina. Am 2 camera. eu dau drumu la muzica in sufragerie, mama din bucatarie nu aude, insa vecina e deja terorizata. si
2. Patul in care dorm, e vechi. nu vor ai mei sa-l schimbe, scartaie. Vecina mea spune ca eu am treaba .... seara de seara!
Rugamintea mea la dvs este: ce pot face in aceste 2 situatii?
Care este intervalul orar in care pot asculta muzica, sa zicem putin mai tare?
Iar cu patul ... nu cer vreo rezolvare .... doar sa-mi schimbe vecina patul.
Nu credeti ca femeia sufera de singuratate?