avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate mireladaniela

Activitate mireladaniela

Buna ziua,

sunt asociat unic la un SRL si vroiam sa-mi suspend activitatea. Problema e ca o firma cu care am incheiat un contract de consultanta nu vrea sa plateasca o factura. Daca imi suspend activitatea il mai pot da in judecata?
Si as mai avea o intrebare. Firma are sediul in Voluntari, in jud. Ilfov, unde trebuie sa merg, ca am cautat pe net dar nu am gasit judecatoria Ilfov.

Va multumesc.
Răspuns la discuția suspendare activitate
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Nu am angajati. Dar daca las masina pe firma, spuneti ca este posibil sa o folosesc in continuare, doar ca nu mai fac inregistrari in contabilitate pe perioada suspendarii. Ca ma gandeam sa nu am probleme daca circul cu o masina care e in proprietatea unei firme suspendate.
Inca o data multumesc.
Buna ziua,
as avea nevoie de sprijin intr-o problema. Sunt asociat unic intr-un SRL si vreau sa-mi ssuspend activitatea. Am cumparat anul trecut un renault clio pe firma si acuma as vrea sa-l trec pe persoana fizica, am inteles ca nu pot suspenda daca masina e pe firma. Cand am cumparat masina am incheiat un contract de imprumut intre mine ca asociat unic si firma, prin care am imprumutat firma cu toata valoarea masinii. De anul trecut pana acum am scos bani din firma in contul imprumutului. In momentul in care o sa trec masina pe persoana fizica, la ce valoare trebuie sa o vand? Pot sa trec in contractul de vanzare ca se compenseaza sumele, avand in vedere ca firma imi este inca datoare? Ce impozite trebuie sa platesc la vanzare?
Si as mai avea o intrebare legata de suspendare. Dupa ce merg la registrul comertului, trebuie sa merg si la administratia financiara? Cineva imi spunea ca trebuie sa fac cerere pentru regim derogatoriu.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.