avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate Badin Simona

Activitate Badin Simona

Buna ziua
Parintii mei au divortat cand eu aveam 2 ani .Am locuit cu mama , tatal meu fiind din Bucuresti.Am tinut legatura cu el , nu pot sa zic ca l-am si vizitat atat de des :).Tatal a murit acum 2 luni , bunica , mama tatalui traieste si locuieste in acea casa.Din cate am inteles acte pe casa nu exista ci doar un document in care se stipuleza ca tatal meu are 25% din casa iar bunica 75%.Acum bunica este o femeie foarte dificila , nu am deschis subiectul succesiunii , dansa mi-a zis ca a angajat un avocat pentru a face acte pe casa iar la un momentdat ma va chema sa "dau cu semnatura".Nu am intrebat nici pentru ce ii trebuie semnatura mea , dar daca este vorba sa cedez dreptul de mostenitor nu voi semna.Acum urmeaza partea interesanta:vecina urmareste acea casa , o plimba pe bunica , ii face cumparaturi, se duce la biserica in locul ei, diverse lucruri.Din cate am inteles de la o sora de a bunicii , ea ar vrea sa ii lase partea ei vecinei .Intrebarea mea este , poate face ceva necurat fara ca eu sa stiu?Adica in momentul in care se vor face actele daca tatal fiind decedat , ma gandesc ca partea lui se imi revina mie .E posibil sa nu ma anunte si sa poate face ceva acte ?Iar daca sa zicem ca ii face acte vecinei , dupa decesul bunicii eu voi putea sa atat in instanta acest lucru?Daca vin cu dovezi solide , precum bunica nu stie nici sa citeasca nici sa scrie , ceilalti vecini stiu intentia "vecinei " cu pricina.Se poate face vreo succesiune daca nu exista acte pe casa?
Multumesc
Discuție furt la amanet
buna ziua
am bagat la amanet o bratara de 6.2g de aproape un an .astazi am aflat ca acel amanet a fost jefuit .am fost si am vorbit cu patronul si a spus sa stau acasa ca atunci cand o sa aiba un raspuns o sa ma sune.
eu acum vreau sa platesc datoria fata de ei de 200 ron si sa imi recuperez bratara
cum ar trebui sa procedez?:(
multumesc frumos
Răspuns la discuția Pot sa am castig?
acte avem dar in 2003 primaria a rerorcedat pamant unor vecini
ma gandeam sa merg scot o copie a cartii funciare poate acolo scrie ca noi suntem proprietarii de drept si ca primaria a retorcedat pamant de la noi.......iar unui alt vecin i sa dat pamant pe timpul comunismului tot de la noi.Au fost actionati in judecata pentru recuperarea pamantului undeva prin 1998-2000 dar bunicul meu nu a putu castiga.Poate acum sau mai schimbat legile......zic si eu.
Multumesc
Răspuns la discuția Pot sa am castig?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Va doresc o zi buna in continuare.
Buna ziua,
Sunt pentru prima data pe acest forum si vin si eu cu o intrebare.Mama mea a primit mostenire de la parinti ei un teren.Cand a fost sa isi refaca schita cadastrala a observat ca o vecina are act de proprietate pe o bucata de teren.Respectiva doamna a cerut de la primarie sa i se retrocedeze teren pentru ca terenul ei a fost transformat in drum public iar primaria a decis sa i se dea pamant de pe proprietatea noastra..Un alt vecin prin relatii sus puse a mai luat o bucata de teren tot prin retrocedare unde a si construit un garaj.Acum vreau sa stiu daca eu pot sa ii dau in judecata pentru recuperarea terenului.Precizez ca mama imi face mie contract de vanzare cumparare pe terenul ramas , doresc sa imi fac o casa dar spatiul este prea mic,tocmai de aceia am nevoi de restul terenului.
Multumesc frumos si imi cer scuze daca nu am formulat intrabarea cum trebuie.