avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate chuupy

Activitate chuupy

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
O persoana dintr-o tara din spatiul UE acorda servicii de consultanta unui ONG din Romania. As vrea sa stiu ce situatii legale as avea sa si platesc aceasta persoana, avand in vedere ca nu are un program fix de lucru, nu se foloseste de resursele ong-ului...totul se face in general prin convorbiri skype, email, si cateva vizite pe an, pe cheltuiala consulatantului.
M-am gandit la o conventie civila, avand in vedere ca activitatea nu este una dependenta, dar nu stiu exact cadrul legal, taxele si impozitele ce trebuie platite si declarate de catre ONG pe de o parte si persoana straina pe de alta parte.
Va multumesc anticipat pt ajutor!
Răspuns la discuția declaratie 102
Nu ma poate ajuta nimeni?:-/ Astazi e ultima zi cand trebuie sa o depun...
Discuție declaratie 102
Pe site-ul ANAF, la declaratii fiscale apare "(declaratia 102 pentru an 2010, incepand cu luna septembrie (09) 2010, OPANAF nr.2238/ 28.07.2010 declaratia 100 pentru an 2010, incepand cu luna iulie (07)" La 102, lunile iulie si august unde le declar?
Mentionez ca este vorba de un ONG si aici se depun declaratiile 100 si 102 la semestru.
Multumesc.
Beneficiez de indemnizatie de somaj in calitate de absolvent din octombrie 2009. Daca ma angajez la o ONG, angajatorul poate beneficia de avantaje din partea statului? Daca da, care?
Multumesc!
Astazi se implineste o saptamana de cand am semnat contract de angajare pe o perioada de o luna (de proba) la o firma.
1.Contractul a fost semnat pe 8.02.2010 exact in prima mea zi de munca si nu vad cum s-ar fi putut respecta noua legislatie (de inregistrare in Revisal cu o zi inainte de inceperea activitatii).
2.Seful mi-a spus ca va da contractul meu contabilei exact in aceeasi zi (08.02.2010)sa se ocupe de el, dar astazi din intamplare l-am zarit pe biroul lui intact, in 3 exemplare si fara niciun alt insemn pe el...deci nu a fost inregistrat.

Ce pot face?Cui sa ma adresez? Practic muncesc la negru, nu am nicio certitudine ca voi primi vre-un ban...deci muncesc de dimineata pana seara fara sa am vreo siguranta...:((
P.S. Seful este fiul directoarei de la Compania de apa...deci rude sus puse...am vreo sansa sa mi se faca dreptate (si cum sa procedez?) sau ma lupt cu morile de vant...
Multumesc!
Răspuns la discuția cartea de munca se plateste?
Da, am comunicat. Eram inca studenta si stiau ca sunt la primul meu loc de munca.
1.La aceeasi institutie a mai lucrat o colega pe perioada determinata (2 ani) si cand a fost sa -si ridice carnetul de munca nu i s-a solicitat nicio suma de bani.Am insotit-o in acele zile cand si-a facut lichidarea si stiu sigur acest lucru. Din aceasta cauza eram nelamurita...
2.Dar faptul ca am lucrat 1 an si 8 luni fara carnet de munca la aceasta institutie publica este in regula?
Buna seara!

Astazi am mers la institutia publica la care lucrez sa cer o copie dupa cartea de munca. De la Biroul Personal mi s-a spus ca aceasta nu este facuta pentru ca "nu s-au strans suficiente" si ca fiind doar eu cea care solicita acest lucru nu poate sa mi-o faca imediat, dar trebuie sa si platesc suma de 7,5 lei sa o cumpere.

Este normal? Lucrez de 1 an si 8 luni, nu mi-au facut carte de munca pana acum si mai mult de-atat mi se percepe si taxa pentru acest act?

Daca nu este in regula ce pot face, cui ma pot adresa si ce dovezi pot aduce pentru a demonstra ca mi se face o nedreptate?
Multumesc!
Răspuns la discuția conditii acordare pensie urmas
Imi cer scuze! Am citit subiectul deschis de oana boros si am aflat raspunsul la prima intrebare (varsta de 26 de ani), acum voi incepe sa citesc si legea 19/2000 pe care am descoperit-o tot acolo.
Trebuie sa mai mentionez ca azi am fost la Casa de pensii din orasul meu si am cerut informatii...care mi s-au dat... dar cand am intrebat de o lege care sa sustina spusele doamnei respective mi-a spus ca nu stie! Interesant raspuns! :slap: Deci nu prea am incredere in ceea ce mi-a spus si de aceea apelez la dumneavoastra.
Multumesc!
Buna seara!
Am 22 de ani si beneficiez de pensie de urmas din partea mamei . Anul acesta am absolvit facultatea si nu am fost admisa la master la facultatea care m-a interesat, dar as avea posibilitatea sa fac un master la alta facultate.

Intrebarile mele sunt:
**Pana la ce varsta beneficiez de pensie de urmas daca urmez o forma de invatamant? 24 ani sau 26?
**Daca anul acesta nu imi continuu studiile ("fac pauza un an") si anul viitor incep un master (cand am 23 de ani) voi mai beneficia de somaj? Daca da trebuie sa fac un nou dosar exact cum am facut la inceput?
**Daca nu imi gasesc un job in acest an in care nu urmez o forma de invatamant si iau somaj, in anul in care voi incepe masterul pot lua pensie?

Sper sa fi fost explicita. :wassat:

**Va rog sa-mi scrieti eventual si legi in care pot gasi raspunsuri la nelamuririle mele. Va multumesc!