avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Activitate omer

Activitate omer

Răspuns la discuția calcul impozit profit
Multumesc!
Răspuns la discuția calcul impozit profit
Buna ziua! Am urmatoarea nelamurire: in declaratia 100 am calculat impozit de plata pentru trim. II 1655 ron, iar mie mi-a dat la calcularea impozitului minim forfetar pentru trim. II 717 ron/ pentru mai si iunie.Ce facem calculam impozitul minim doar pentru mai si iunie sau si pentru aprilie? Din norme am inteles ca doar pentru mai si iunie. In registrul de evidenta fiscal inregistram si impozitul minim forfetar sau numai pe cel declarat si platit? Multumesc!:(
Multumesc!
Scoaterea din activitate nu poate fi luata in seama deoarece la cursuri ma duc sambata si duminica iar in cursul saptamanii lucrez cu 4 h/ zi.Va multumesc! Va mai deranjez cu o intrebare: cum pot obtine atestatul de la ITM?
Va multumesc pentru raspuns tuturor, nu sunt probleme in acest sens deoarece patronul este si sotul meu iar un act aditional oricum se semneaza in acest sens minim fiind de 3 ani , cel putin asa stiu eu.
Pai cam asta e nu prea sunt conditii impuse, in Codul Muncii la pregatire profesionala nu am gasit nimic care sa -mi interzica studiile de master.
Buna ziua! Am terminat o facultate cu profil economic si doresc sa studiez un program de master in resurse umane. Patronul doreste sa achite el cheltuielile cu universitatea respectiva deoarece sunt deductibile 100%, dar va intreb se poate conform O.G nr.129/2000? Eu am citit ordonanta si nu spune expres ca studiile de master nu se pot deduce din profit. Multumesc!
Dar, dat fiind ca suntem in UE nu exista o institutie publica care se ocupa cu migrarea persoanelor? Multumesc!
Buna ziua! Din anul 2007, baiatul nasilor mei nu mai da nici un semn de viata, are 30 de ani si lucreaza fara acte legale in Spania. Noi tot l-am sunat dar nu raspunde la telefon dar "primim,, vesti despre el de la diversi cunoscuti care ne ,, linisteste" spunandu-ne ca e bine. Parintii vor sa-i dea de urma dar nu au o adresa concreta. Unde se pot adresa si cui pentru a fi gasit de organele competente? Multumesc!
Răspuns la discuția urgent-declarare adaos comercial
Eu am domenui principal de activitate comert cu amanuantul nespecificat ,, 4690" dar nu prestez comert ci am venituri din inchirieri acestea fiind trecute ca domeniu secundar de activitate. Mai trebuie sa depun vreo declaratie cu adaos comercial chiar daca eu nu am asa ceva? Nu-i prea vad rostul.
Multumesc!