avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate zzzt23

Activitate zzzt23

Răspuns la discuția Am achizitionat un telefon furat
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Eu chiar nu am stiut ca este furat sau provine din savarsirea unei infractiuni. Am vrut doar sa ajut omul si atat. De demonstrat aceste lucruri, nu stiu cum. Doar ce declar.
Buna ziua!
In urma cu 1 luna am achizitionat de la o persoana necunoscuta, pe strada, un telefon mobil. Omul mi-a spus ca este telefonul lui si il vinde deoarece nu are ce sa le dea copiilor de mancare. Astazi m-am trezit cu politia la usa. Mi-au explicat ca telefonul a fost obiectul unei infractiuni de talharie, a fost interceptat si asa au ajuns la mine. Le-am explicat situatia, cum l-am cumparat si cu ce suma si mi-au zis ca voi avea calitatea de inculpat, tainuitor. Ce poate sa mi se intample in situatia de fata? Am calitatea de care mi-au zis politistii? Momentan nu am dat vreo declaratie.
multumesc mult :)
sunt sigur ca e buletinul lui...politia nu poate face nimic?
buna seara :)
am si eu o problema...
acu 3 zile am facut un schimb pe net...cu un individ.schimbul consta in 2 telefoane.eu am trimis primul telefonul iar ca ramburs am pus telefonul care trebuia sa il primesc.toate bune si frumoase pana cand constat ca individul nu mi-a trimis un telefon original ci o replica.sincer nu stiu ce sa fac.am de la el o copie de buletin dar in ea nu se vede decat poza,numele,adresa,cand si unde a fost emis.am si conversatia de pe messenger,dar in conversatie nu se pomeneste nicaieri cum ca telefonul pe care trebuia sa il primesc trebuia sa fie original.ce ma sfatuiti? multumesc mult