avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate Torj Dorina

Activitate Torj Dorina

Buna seara,
Locuiesc intr-un bloc fara asociatie de locatari,la parter.Tevile instalatiei de scurgerea apei la baia vecinului de la etajul superior trec prin tavanul baii mele.
Probabil ca instalatie de la baia vecinilor nu este etansa,motiv pentru care sunt inundata in baie de nenumarate ori. Eu avand asigurare pentru apartament, am primit desbagubire de la o firma de asigurare.Problema este ca nu pot zugravi decat daca am certitudine ca nu voi mai fi inundata.
Apartamentele sunt proprietate privata. Daca problema nu se rezolva pe cale amiabila ,ce ma sfatuiti sa fac?
Cum pot rezolva problema pe cale juridica?
Referitor la subiectul abordat de dumneavoastra,pot sa va spun ca am fost intr-o situatie similara pana in momentul in care nu am fost membra CECCAR.Dupa ce am devenit membra CECCAR am reusit sa functionez si ca PFA.In situatia dvs.puteti sa va angajati cu contract de munca individual cu timp partial la diferite firme si puteti tine contabilitatea acestora, dar nu puteti viza bilanturile.
Răspuns la discuția Imi este rusine!
Scuza-ma Iulia! Sper sa nu faci aceeasi greseala ca mine si sa-l lasi fara o surioara!O saptamana frumoasa va doresc!:P
Răspuns la discuția Imi este rusine!
Draga mea,vreau sa-ti spun ca in timpurile de acum este foarte greu sa fii mama unui copilas micut, timpul parca s-a comprimat si nu prea mai este timp pentru familie si copiii. Spre deosebire de tine,atunci cand baiatul meu era de cativa anisori,veneam la ora 15 de la servici si am putut sa ma ocup si de el si de familie.Adeseori mergeam impreuna la teatru sau la spectacole.Cand a mers la scoala m-am ocupat in mod deosebit de el.Acum sunt mandra ca el la randul lui se ocupa de educatia copiilor,fiind profesor la un liceu.Educatia lui a fost prioritatea mea in acele timpuri.Acum vremurile s-au schimbat .Sper insa ca mai sunt parinti care se gandesc cu seriozitate la viitorul generatiei de maine.Este un lucru foarte bun atunci cand iti permite timpul ca te ocupi de educatia fetitei tale.Multa sanatate va doresc la amandoua!
Răspuns la discuția Imi este rusine!
Draga Iulia stiu prin ce treci acuma , si eu mi-am dorit sa fiu mai mult timp alaturi de fiul meu cand era mic.M-am straduit insa sa-l constiientizez pe masura ce crestea ca trebuie sa-si formeze un viitor.Am reusit, dar timpul tot nu-mi ajunge.Multumesc celor care si-au adus contributia la constituirea avocatnet-ului.A devenit un " drog " dar si o excelenta sursa de informatii.
Răspuns la discuția documente intracomunicare lemn
Referitor la livrarile intracomunitare de bunuri sunt scutite de tva conform art.143 alin(2) lit.a si d din Codul fiscal.
Răspuns la discuția documente intracomunicare lemn
Referitor la o livrare intracomunitara,documentele care insotesc transportul sunt: factura externa,aviz de expeditie si CMR-ul , concomitent se emite si o factura fiscala interna in lei care se inregistreaza in contabilitate.
=D>Multumesc mult ca ati abordat acest subiect,discutiile purtate de dumneavoastra cu Andreea vor fi de un real folos celor care se vor ocupa de lichidarea firmelor cu doi asociati. Eu am intrat pe google si am cautat un model de Raport de lichidare. Am gasit un exemplu concret cu toate documentele necesare,sper sa ma descurc.
Daca firma nu a fost infiintata anul acesta , veti plati impozitul forfetar conform OUG 34/2009.
Răspuns la discuția reevaluare cladire fara evaluator
Referitor la reevaluarea cladirilor,aplicand indicele de inflatie,primaria mi-a solicitat nota contabila,balanta si procesul verbal AGA si a stabilit impozitul aferent.In situatia cand am intocmit un dosar pentru prelungirea liniei de credit am apelat la o firma autorizata.