avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 780 soluții astăzi
Forum Activitate antonsrn

Activitate antonsrn

Multumesc mult pentru raspuns. Acum am inteles si mi-e mult mai clar cum sta treaba.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema la SRL-ul la care sunt asociat. In primul rand trebuie sa spun ca detin 40% din dividende, iar asociatul meu, 60%. Anul trecut in septembrie am luat in leasing, pe firma, 2 autoturisme (unul pentru mine, calalalt pentru asociatul meu), iar din cauza crizei economice asociatul meu a fost nevoit sa faca predare de leasing pentru masina pe care el o folosea, fara nici o pretentie financiara (practic dupa ce am platit ratele timp de un an, am predat leasingul altei persoane fara a-i cere nici un ban). Stiu ca cele doua masini, se considera ca si profit, din care eu am 40% si asociatul meu 60%.

Intrebarea mea este: acum, dupa ce s-a predat leasingul, el mai poate avea pretentii la cei 60% din cat s-a platit pana acum din valoarea masinii aflate in folosinta mea?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.

Am uitat sa precizez ca dorim sa inchidem firma.
Răspuns la discuția instanta minte
Va multumesc mult pentru raspuns. Mi-a fost de mare ajutor.
Discuție instanta minte
Buna ziua,

in februarie 2009 mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 30 zile. Am depus plangere la Judecatoria sector 3 care mi-a fost respinsa ca neintemeiata. Problema este ca in timpul sedintei am cerut verificarea probei video, iar instanta a mentionat in comunicare nu am propus nicio proba. Acum vreau sa depun recurs pe acest motiv...ca vreau verificarea probei video care mi-a fost refuzata in sedinta anterioara pentru a-mi demonstra nevinovatia. Ideea este ca m-am impotmolit in formularea cererii de recurs si nu stiu unde anume in Codul de Procedura Civila gasesc aceasta situatie, daca ea exista, prin care instanta omite faptul ca eu am cerut probe.

Va multumesc anticipat.