avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Cabinet de avocat Si Holban simona

Activitate Cabinet de avocat Si Holban simona

in cazul unei intreprinderi mici cu mai putin de 21 de angajati, unde nu exista sindicat si bineintels ca nu s-a incheiat contract colectiv de munca, poate un angajat sa vina sa ceara un drept salarial prevazut in contractul colectiv de munca la nivel de ramura ?
eu am citi legislatia dar nu sunt lamurita pe deplin.
Răspuns la discuția salariul compensator
asa cum a mai aratat cineva mai sus trebuie sa faceti actiune in instanta pentru plata drepturilor salariale si puteti cere si bani pentr concediu neefectuat la care aveati dreptul. Puteti face si sesizare la ITM dar si ei va vor indrepta spre instanta de judecata. La o astfel de actiune sunteti scutita de plata vreunei taxe de timbru. Mai verificati daca nu cumva firma a intrat in dizolvare, reorganizare etc atunci va inscrieti pe tabelul creditorilor cu suma neachitata din salariu.
practic ei nu au nici o sansa de castig,...deci stati relativ linistit, totusi daca sunteti actionat in judecata, luati-va un avocat ca sa aveti intradevar sanse reale sa castigati procesul... cu atat mai mult cu cat nu s-a organizat un curs de formare profesionala, suma ceruta nu se justifica.
am auzit ca de acest an s-ar aplica unele noi modificari in ceea ce priveste salariile.....nu stiu exact despre ce este vorba insa daca ati auzit ceva poate imi spuneti si mie...stiu ca e vag ,dar am o societate si nu stiu despre ce ar putea fi vorba....multumesc